CNN: Un tratat-cheie privind armele nucleare se încheie. Este un semn al erodării statutului de superputere al Rusiei

Lansator de rachete balistice intercontinentale Yars / Profimedia Images
5 February 2026, 09:20

De la prăbușirea vechii Uniuni Sovietice, Rusia a avut o prezență considerabil diminuată pe scena internațională. Destrămarea din 1991 a ceea ce președintele american Ronald Reagan numea cândva un „imperiu al răului” a lăsat Kremlinul cu mai puțin teritoriu, mai puțină putere financiară și mai puțină influență la nivel global. Însă Rusia și-a păstrat influența într-un domeniu crucial, se arată într-o analiză a CNN.


Statutul său continuu de superputere nucleară, aproape pe picior de egalitate cu Statele Unite, a garantat chiar și unei Moscove slăbite un loc la masa mare a diplomației internaționale.

La summituri nucleare, liderul Kremlinului putea sta impunător față în față cu ocupantul Casei Albe – la fel ca în zilele de glorie ale Războiului Rece – pentru a decide asupra problemelor de securitate internațională.

În 2010, președintele american de atunci, Barack Obama, și omologul său rus temporar împuternicit, Dmitri Medvedev, au făcut exact acest lucru, semnând tratatul New START (Tratatul pentru Reducerea Armelor Strategice), care a fost salutat la acea vreme de Casa Albă drept „istoric”. Tratatul New START limitează ambele țări la maximum 1.550 de focoase nucleare strategice desfășurate pe sisteme de livrare, inclusiv rachete balistice intercontinentale, rachete balistice lansate de pe submarine și bombardiere.

Însă acele zile, la fel ca și tratatul New START în sine, care expiră joi, par acum să fi apus.

Dispariția ultimului acord de control al armamentelor dintre SUA și Rusia – pe care Washingtonul a acuzat în mod repetat Moscova că l-a încălcat prin refuzul inspecțiilor instalațiilor nucleare rusești – a fost tratată cu indiferență de administrația Trump, președintele american însuși minimalizând perspectiva înfricoșătoare a unei lumi fără limite nucleare.

„Dacă expiră, expiră”, a glumit Trump în ianuarie, sugerând totodată că, eventual, ar putea fi încheiat un acord „mai bun”.

Această lipsă clară de urgență din partea Washingtonului contrastează puternic cu anxietatea de la Moscova, unde a existat multă lamentare și îngrijorare pe tema reducerii armamentului.

Vorbind jurnaliștilor la Moscova, pe măsură ce expirarea tratatului New START se apropia, Medvedev – care nu mai este președinte, dar este un oficial de securitate vocal, aflat la marginea puterii – a avertizat asupra pericolului de a lăsa acordul să expire. El a sugerat că acest lucru ar grăbi „Ceasul Apocalipsei”, reprezentarea simbolică a cât de aproape este omenirea de distrugerea lumii.

„Nu vreau să spun că asta înseamnă imediat o catastrofă și că va începe un război nuclear, dar ar trebui totuși să alarmeze pe toată lumea”, a adăugat Medvedev.

Kremlinul pare cu siguranță alarmat.

Propunerea sa de a prelungi termenii New START a fost, potrivit purtătorului de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, întâmpinată până acum cu tăcere din partea SUA, amenințând să declanșeze o nouă eră de insecuritate.

Pentru prima dată, Statele Unite și Rusia, cele două țări care dețin cele mai mari arsenale nucleare din lume, vor rămâne fără un document fundamental care să limiteze și să stabilească mecanisme de control asupra acestor arsenale”, le-a spus Peskov jurnaliștilor, într-o recentă conferință telefonică axată pe problema nucleară.

„Considerăm că acest lucru este foarte rău pentru securitatea globală și strategică”, a adăugat el, alimentând temeri care probabil sunt împărtășite în mare parte a lumii.

Însă exprimările de îngrijorare ale Kremlinului pot fi mai degrabă motivate de interese proprii și calcule strategice decât sunt dispuși să admită.

Pe lângă pierderea unei platforme de reducere a armamentelor care evidențiază una dintre ultimele rămășițe ale puterii de tip sovietic, Moscova se confruntă acum cu un viitor al unei posibile expansiuni nucleare americane neîngrădite.

Administrația Trump a relansat deja, de exemplu, ideea navelor de luptă „clasa Trump” înarmate nuclear, o politică din era Războiului Rece abandonată cu decenii în urmă.

Vechea Uniune Sovietică ar fi putut ține pasul. Dar, cu o economie și un buget de apărare care reprezintă doar o fracțiune din cele ale Washingtonului, Moscova nu are practic nicio șansă să concureze – ceea ce accentuează și mai mult decalajul deja uriaș de putere și influență dintre vechii rivali.

Desigur, SUA au propriile motive pentru a permite expirarea controlului armamentului nuclear cu Rusia, nu în ultimul rând dorința de a include China, o putere nucleară emergentă, în acordurile viitoare.

Însă expirarea tratatului New START marchează sfârșitul unei ere – nu doar al tratatelor de control al armamentului între „superputeri”, care se concentrau exclusiv pe Moscova și Washington, ci și al unei perioade în care Statele Unite erau dispuse să accepte limite nucleare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite