CNCD s-a autosesizat după ce deputatul AUR Dan Tanasă a îndemnat românii să refuze comenzile livrate de imigranți. ”Nu e vorba despre xenofobie, ci despre o realitate socială”
Val de reacții pe rețelele sociale și pe scena politică, după un mesaj controversat lansat de deputatul AUR Dan Tănasă împotriva migranților din Africa și Asia care muncesc la noi în țară. Acesta și-a îndemnat urmăritorii să refuze comenzile aduse de livratori străini. Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării s-a autosesizat. Deputatul a revenit cu o explicație a postării, în care a declarat că nu își cere scuze.
”Refuzați comanda dacă nu e livrată de un român. Nu mai încurajați importul de muncitori necalificați din Asia și Africa. Treziți-vă!” – așa sună îndemnul deputatului Dan Tănasă, postat pe Facebook și care a adunat, în 24 de ore, peste 8000 de comentarii. Ulterior, tot pe Facebook, Dan Tănasă și-a acuzat detractorii de ipocrizie. ”Nu e vorba despre xenofobie, ci despre o realitate socială”, scrie deputatul AUR. El consideră că valul de reacții nu are alt scop decât să ascundă adevăratele probleme, cum ar fi măsurile guvernului Bolojan sau scandalurile de corupție. În concluzie, Dan Tănasă spune că nu are de ce să-și ceară scuze.
Între timp, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării s-a autosesizat. Într-un comunicat scurt, instituția atrage însă atenția că autosesizarea nu înseamnă constatarea unei fapte de discriminare.
“În contextul dezbaterilor din spațiul public privind postarea domnului deputat Dan Tanasă, publicată pe rețeaua de socializare Facebook, Colegiul director al Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a decis să demareze procedura de autosesizare. Este necesară precizarea că autosesizarea nu presupune constatarea în sine a unei fapte de discriminare. Semnalarea de către mass-media a conținutului acestei postări este apreciată la justa sa valoare, cu atât mai mult cu cât acoperirea întregului spectru al rețelelor de socializare prin propriile resurse ale CNCD se lovește de limitări obiective”
O parte dintre colegii de partid îl sprijină pe deputat.
Gabriel Florea, deputat AUR: Noi considerăm că ar fi o formă mascată de a aduce pe teritoriul național oameni, într-adevăr aflați în nevoi, de o cultură total diferită față de noi, europenii. Noi, creștini în general, încercăm să evităm ca în România să ajungă elemente care ar perturba liniștea națională.
Alții, ca Mohammad Murad, îl critică. Cei doi au mai avut, de altfel, dispute pe tema forței de muncă străine, pe care Mohammad Murad o consideră un avantaj.
Și reprezentanții partidelor din coaliție consideră că îndemnul deputatului AUR este inacceptabil.
Robert Cazanciuc, senator PSD: Eu o să îi primesc cu mare plăcere, o să le dau tips, căci respect munca. Sigur că e bine să încurajăm forța de muncă internă, dar în acele zone unde avem deficit, oamenii aceștia au și ei o contribuție. Cum ne-am simți dacă am merge în Spania sau Italia și să ne trateze un parlamentar așa?
Glad Varga, deputat PNL: Credeți că antreprenorii români ar sta luni de zile să selecteze, dacă ar avea pe cine să angajeze? E o problemă cu oamenii care vor să muncească. Trebuie să ne uităm și la cei care primesc ajutoare sociale, să tăiem pentru cei care nu merită și să-i încurajăm să meargă la muncă.
Cezar Drăgoescu, deputat USR: Vă propun să nu mai circulați pe autostrăzi, căci mare parte sunt făcute de muncitori nepalezi, oameni care vin aici să câștige cinstit și corect o pâine.
Nici reprezentanții altor partide considerate suveraniste nu sunt de acord cu poziția lui Dan Tănasă.
Cosmina Cerva, senator S.O.S. România: Sunt și ei oameni, nu e vina lor, e vina unui sistem care îi plimbă… Nu e o declarație foarte reușită, nu trebuia să existe.
Tot pe Facebook, polițistul Marian Godină a anunțat că a formulat o plângere penală în urma postării lui Dan Tănasă, pe care îl acuză de incitare la violență, ură sau discriminare față de muncitorii din Asia și Africa.

