Clădire a statului român, folosită gratuit de firme private timp de 18 ani. Ministerul Economiei intervine

22 July 2025, 13:32 (actualizat 22 July 2025, 13:33)

Un caz incredibil de „furt cu clădirea întreagă” a fost semnalat marți de reprezentanți ai Ministerului Economiei, după ce s-a descoperit că o clădire de birouri aflată în proprietatea statului, în centrul Bucureștiului, a fost folosită de firme private timp de 18 ani fără ca ministerul să încaseze vreun leu chirie.

Clădirea, cu o suprafață de aproximativ 1.500 de metri pătrați și 54 de birouri, este deținută de Ministerul Economiei, dar a fost ocupată de mai multe societăți comerciale care au subînchiriat spațiile, încasând bani pe care statul nu i-a văzut niciodată.

„Mi s-a spus să nu sparg buba, să-i las cum i-au lăsat și alții. Transmit un singur mesaj: exclus!”, a declarat oficialul care a făcut publică situația, pe Facebook.

Administratul clădirii spune că ministerul nu i-a cerut bani și atunci când a trimis o informare ministerului nu a primit niciun răspuns.

Ministerul a anunțat că a dispus evacuarea clădirii, urmând ca spațiul să fie redat circuitului instituțional sau închiriat legal, cu venituri care vor reveni statului român, nu „șmecherașilor”, după cum au fost caracterizați ocupanții ilegali.

„Am dispus evacuarea, statul roman va putea utiliza pentru stat o clădire întreagă de birouri, iar Ministerul va încasa chiria, iar șmecherașii nu, a transmis Ministerul într-un mesaj public însoțit de imagini din interiorul clădirii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite