Ciucă despre organizarea alegerilor: Am întrerupt negocierile aseară, se reiau vineri. Orice prelungire ulterioară – inoportună
Preşedintele Senatului, liderul liberal Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, că negocierile cu PSD privind organizarea alegerilor din acest an vor fi reluate vineri, subliniind că orice prelungire ulterioară a acestora este “inoportună” şi “nu mai are niciun fel de rost”.
“Vă pot spune că am întrerupt negocierile aseară, urmând a fi reluate vineri şi nu se profilează încă o decizie. Eu cred că orice prelungire dincolo de ziua de vineri este inoportună şi nu mai are niciun fel de rost să mai discutăm pentru că, pe de o parte, ocupăm spaţiul public cu un subiect care se rostogoleşte şi aşa de foarte mult timp şi, până la urmă, trebuie să vedem celelalte probleme care sunt pe agenda guvernamentală şi trebuie rezolvate”, a explicat Ciucă, la Palatul Parlamentului, răspunzând unei întrebări pe această temă, potrivit Agerpres.
Ciucă despre candidaţii la prezidenţiale: Este prea devreme pentru un astfel de subiect
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, că, în acest moment, se discută despre eficientizarea procesului electoral, susţinând că este” prea devreme” să se abordeze chestiunea alegerilor prezidenţiale.
“Eu cred că nu trebuie să ne jucăm cu astfel de teme, în acest moment noi discutăm de eficientizarea procesului electoral şi nu trebuie să intrăm în discuţii pe ceea ce înseamnă alegerile prezidenţiale, pentru că nu este momentul acum, este prea devreme pentru un astfel de subiect“, a afirmat Ciucă, la Parlament.
Potrivit liderului liberal, principalele partide din România “nu au putut să nu aibă propriul candidat la alegerile prezidenţiale”.
“Dacă va fi cea de-a doua etapă a procesului electoral, se poate discuta după aceea (despre candidaţii la alegerile prezidenţiale). Putem să privim cât se poate de clar în istoria coaliţiilor şi să vedem că, de fiecare dată, partidele mainstream din România nu au putut să nu aibă propriul candidat la alegerile prezidenţiale, motiv pentru care consider că este absolut normal, pentru ca cetăţenii să poată să vină la vot, nu pe ceva de dinainte stabilit, ci să lăsăm electoral să decidă”, a transmis Nicolae Ciucă.

