CIO a decis să condiţioneze participarea femeilor la JO 2028 de trecerea unui test de gen

FOTO: Shutterstock
26 March 2026, 16:06

Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a luat, joi, hotărârea de a condiţiona participarea în probele feminine de la Jocurile Olimpice 2028 de la Los Angeles de testele cromozomiale, aflate deja în vigoare din 1968 până în 1996 în lumea olimpică, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Admiterea la competiţiile olimpice feminine ”este rezervată persoanelor de sex biologic feminin”, care nu au gena SRY, a explicat CIO într-un comunicat, după o reuniune a Comitetului său Executiv.

Revenind asupra regulilor impuse în 2021, care lăsau decizia la latitudinea fiecărei federaţii internaţionale, CIO interzice sportivele transgen şi o mare parte a sportivelor intersexuale, purtătoare naturale ale variaţiilor genetice considerate de sex feminin de la naştere.

Noua politică, prima măsură majoră a noii preşedinte a CIO, zimbabwiana Kirsty Coventry, la un an de la alegerea sa în funcţie, se va aplica începând de la JO 2028 şi nu este ”retroactivă”.

Măsura nu pune sub semnul întrebării medaliile de aur obţinute de pugilista algeriană Imane Khélif sau de pugilista taiwaneză Yu-Ting Lin.

Federaţiile internaţionale şi instanţele sportive naţionale vor fi cele responsabile pentru organizarea acestor teste cromozomiale, care vor trebuie trecute ”o singură dată în viaţă de sportive”, a subliniat CIO.

Aceste politici de gen sunt deja în vigoare de anul trecut la trei discipline, atletism, box şi schi, însă aplicarea lor ridică dificultăţi practice şi legale: în Franţa, de exemplu, notează AFP, legile bioetice nu permit efectuarea de teste genetice fără o necesitate medicală.

CIO a recurs deja la teste cromozomiale de feminitate între 1968 şi JO 1996 de la Atlanta, înainte de a renunţa în 1999, sub presiunea comunităţii ştiinţifice, care contesta pertinenţa lor, şi a proprie Comisii a sportivilor. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite