Cine își asumă permisiile pentru deținuți. Surse din sistemul penitenciar, dezvăluiri pentru Știrile TVR
După evadarea deținutului milionar de acum 6 zile, oameni din sistem vorbesc despre condițiile, cel puțin discutabile, în care le sunt acordate permisii unor condamnați. De această dată e vorba despre un deținut închis pentru trafic de droguri, membru al clanului Ţaganu din Călărași. Un angajat al Penitenciarului Rahova a făcut dezvăluiri, pentru Știrile TVR, despre învoirile semnate de către directorul închisorii, devenit, între timp, șef al Administrației Naționale a Penitenciarelor.
Membru al clanului Țăganu din Călărași, Vlad Tenur, a fost condamnat în 2022 la 10 ani de închisoare pentru trafic de droguri de mare risc și constituire de grup infracțional. După doi ani de detenție, a început să primească permisii de o zi, aprobate de directorul Penitenciarului Rahova, spune o sursă din sistem, care ne-a cerut să-i protejăm identitatea.
Închisoarea era condusă atunci de Bogdan Burcu, acum șef al Administrației Naționale a Penitenciarelor.
A beneficiat de 13 permisii și sunt semne de întrebare de ce el sau de ce doar el, raportat la fapta și la condamnarea care o avea de executat. Nu avea cum să se reabiliteze într-o perioadă atât de scurtă, raportat la pedeapsa primită, dar au existat propuneri și aprobarea directorului, care era președintele comisiei, domnul Burcu, spune sursa.
Timp de un an, condamnatul a putut merge acasă aproape lunar deși, potrivit sursei noastre, deținutul fusese implicat în două acte de indisciplină: a lovit un deținut și a adresat injurii unui polițist.
A avut mai multe incidente de genul acesta și el ar fi trebuit sancționat și să nu i se mai acorde recompense o perioadă de timp, dar pentru el au fost făcute excepții. Este o excepție, nu e o regulă. Organele abilitate, dacă vor să facă verificări, ar putea să compare situația lui cu situația altor deținuți aflați în pedepse similare și cu fapte similare, a mai precizat sursa.
Același individ le-a creat probleme anchetatorilor și în timpul cercetării penale.
Marius Popescu, jurnalist TVR: Actualul deținut a avut îndrăzneala să amenințe doi procurori DIICOT de la Călărași, care se ocupau de cazul său. Nu a făcut acest lucru în mod direct, ci prin interemdiari, lansându-și astfel o portiță de scăpare.
Specialiștii ne explică de ce sunt importante permisiile pentru astfel de deținuți. Chiar și 24 de ore îi ajută să-și mențină poziția în grupare și să mai câștige bani negri. Vlad Tenur este ginerele celui care conduce clanul.
Cătălin Țone, expert antidrog: Au fost situații, nu puține, în care aceste persoane, beneficiind de clemența sistemului penitenciar, au mers în permisii și tocmai în cursul acestora au avut întâlniri infracționale, în vederea câștigării unor sume de bani, pentru susținerea problemelor juridice și pentru menținerea la un nivel de importanță. Nu e deloc moral ca o persoană condamnată pentru trafic de droguri și constituire de grup infracțional să beneficieze de aceste permisiuni, după o perioadă foarte scurtă.
De două zile încercăm să obținem un punct de vedere de la Bogdan Burcu, dar nu a dorit să răspundă.

