Cine este Darryl Nirenberg, nominalizat de Donald Trump ambasador SUA la București

21 May 2025, 14:03 (actualizat 21 May 2025, 19:30)

Donald Trump nu a transmis un mesaj direct către președintele ales, dar face un gest clar spre România: îl nominalizează pe Darryl Nirenberg, despre care liderul de la Casa Alba a spus că are o experienţă de 40 de ani şi va continua să susţină interesele SUA la Bucureşti.

Acesta nu e chiar un veteran al politicii externe, e avocat și este lobist în prezent, apare ca partener la o firmă de de avocatură prestigioasă din Washington.

Însă, într-adevăr, înainte să se ocupe de lobby, a lucrat în Senatul American și a lucrat chiar pentru Comitetul pentru Relații Externe.

Deși nu este diplomat de carieră, are o experiență îndelungată în politică și administrație.

Potrivit siteului firmei de avocatură la care este partener, a lucrat timp de 14 ani în Senatul SUA, inclusiv în cadrul influentei Comisii pentru Relații Externe, unde s-a remarcat prin capacitatea de a construi punți între partidele politice.

După cariera în Senat, s-a implicat în promovarea intereselor unor clienți în fața Congresului și a Casei Albe, contribuind la adoptarea unor legi importante, care vizează apărarea, economia, sănătatea sau mediul. De asemenea, a fost activ în subiecte sensibile precum relațiile comerciale cu China, agricultura americană și politicile energetice din zona arctică.

Recent, Nirenberg a candidat și pentru Consiliul Local din orașul Alexandria, semn că rămâne implicat în viața publică și în înțelegerea mecanismelor politice locale, se arată în portretul realizat pe siteul firmei de avocatură.

Bineînțeles, pentru a prelua postul de la București, el trebuie acum să fie audiat în Senat și să primească aprobarea senatorilor.

De curând, fostul ambasador american acreditat la București, Kathleen Kavalec, a renunțat la această funcție, n-a fost schimbată, a plecat pur și simplu din funcție. Ea era un diplomat cu experiență, lucrase zeci de ani în sistem, fusese numită de președintele Biden și aprobată, bineînțeles, de senatori la sfârșitul anului 2022.

Mutarea pe care o face astăzi președintele Trump este însă un lucru bun. pentru că, de obicei, numești ambasadori în țările pe care le consideri importante. În țările pe care nu le consideri foarte importante, faci numirile ceva mai târziu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite