Cimitirul din Galați, îngropat de gunoaie. Garda de Mediu s-a sesizat de urgență

28 April 2025, 18:30

Munți de gunoaie în cel mai mare cimitir din Galați. Tone de deșeuri zac pe aleea principală, iar imaginea este una dezolantă. Oamenii care au fost să-și pomenească morții de Paștele Blajinilor s-au supărat pe cei de la Administrația Cimitirelor, care nu s-au îngrijit să adune resturile.

Înainte de Paștele Morților, oamenii vin în cimitire și fac curățenie la morminte. Sunt însă dezamăgiți de mizeria adunată în timp și ignorată de administrație.

După cum arătă gunoaiele strânse aici, cu siguranță sunt de câteva zile și administrația cimitirelor ar fi trebuit să le strânga măcar înainte de sărbătoarea Paștilor.

Administratorul cimitirului susține că gunoaiele sunt strânse periodic.

De focarul de infecție au aflat și reprezentanții Gărzii de Mediu, care au ajuns imediat la cimitirul Eternitatea.

Geanina Dragu, comisar Garda de Mediu Galați: Se fac constatări și vor fi luate măsuri în consecință și sancțiuni dacă va fi cazul.

Abia după apariția comisarilor de mediu, cei de la cimitire au trimis un tractor pentru a colecta gunoiul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite