Chișinăul cere ajutorul UE după scurgerile masive de petrol în râul Nistru
Guvernul Republicii Moldova cere sprijinul Uniunii Europeane pentru a gestiona poluarea de pe Nistru. Sunt acolo și pompieri din România, iar specialiştii de la Kiev lucrează pe malul ucrainean. Aceştia instalează plase care să oprească scurgerile de petrol, declanşate de bombardamentele ruseşti asupra unei hidrocentrale din Ucraina.
Autoritățile de la Chișinău sunt depășite de situație. Le cer partenerilor europeni să mobilizeze rapid echipe de specialiști și utilaje pentru captarea, reținerea și colectarea impurităților petroliere din apă, precum și stații mobile de testare a calității apei.
Pe Nistru au fost instalate mai multe filtre speciale ca să oprească extinderea petelor de petrol. În acest proces au fost antrenați şi specialişti din România.
Alexandru Munteanu, premierul Republicii Moldova: Solicităm sprijinul partenerilor europeni pentru mobilizarea rapidă a unor echipe de specialiști și a echipamentelor necesare pentru gestionarea situației din teren. Este vorba despre echipamente pentru captarea, reținerea și colectarea impurităților petroliere din apă, precum și despre stații mobile de testare a calității apei.
Gheorghe Hajder, ministrul Mediului din Republica Moldova: Împreună cu colegii din România am reușit să instalăm al doilea baraj de protecție. Conform estimărilor, peste 3 ore aici ar veni primele pete de petrol, iar noi suntem pregătiți să le absorbim.
Cea mai complicată situație rămâne în nordul ţării. La Naslavcea a fost sistată alimentarea cu apă, după ce analizele de laborator au arătat un nivel ridicat de poluare. Şi pentru a evita orice risc, Agenţia de Mediu a interzis pescuitul până pe 1 aprilie.

