Chișinăul acuză Rusia de încălcarea spațiului aerian. Ambasadorul Rusiei în Republica Moldova, convocat la ministerul moldovean de Externe
Autoritățile de la Chișinău acuză Rusia de încălcarea spațiului aerian. Oleg Ozerov, ambasadorul Rusiei în Republica Moldova, ar urma să fie convocat marți dimineaţă la Ministerul de Externe de la Chişinău. Duminică, două drone rusești au căzut în raioanele Căușeni și Râșcani. Autoritățile din Republica Moldova au explicat că aparatele de zbor nu au prezentat un pericol pentru populaţie.
Ministrul de Externe, Mihai Popșoi, susţine, într-un comunicat de presă, că sunt informaţii clare privind violarea spațiului aerian al Republicii Moldova și adaugă că acțiunea este considerată, “un gest neprietenos al Federației Ruse”.
Ministerul spune că unele drone folosite de Rusia în războiul din Ucraina pot pune în pericol viața oamenilor și cere să nu mai fie folosite astfel de aparate.
Ambasadorul Federaţiei Ruse la Chișinău vă fi convocat la Ministerul de Externe pentru explicații.
Igor Grosu, președintele Parlamentului de la Chișinău: “În toată mașinăria asta de război există drone care au componente periculoase, sunt care au menirea de a sustrage atenția, ținte false, de a sustrage apărarea antiaeriană a Ucrainei. După ce vom avea concluziile, evident, vom avea și un dialog cu reprezentantul statului care lansează și atentează pe această cale la securitatea Republicii Moldova.”
Despre încălcarea spațiului aerian al ţării a vorbit şi preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu: “Din ce au raportat instituţiile, aceste drone nu prezintă pericol pentru cetăţeni, dar în continuare trebuie să fim vigilenţi. În continuare trebuie să achiziţionăm tehnica de care este nevoie că să avem toată ţară protejată şi toţi cetăţenii să se simtă în siguranţă. Pentru moment, aceste lucruri nu reprezintă un pericol pentru Republica Moldova, dar însăşi un război la hotar şi faptul că dronele survolează spaţiul aerian al Republicii Moldova sigur că sunt motive de îngrijorare.”
Una dintre drone a fost descoperită duminică dimineaţa, în gospodăria unui locuitor din raionul Căuşeni. Este vorba despre un aparat de zbor fără explozibil, folosit pentru a induce în eroare antiaeriana.
A doua dronă a fost găsită în raionul Râșcani.
La sfârşitul anului 2023, Armata Republicii Moldova a primit din Franța un radar pentru monitorizarea spațiului aerian. Încă unul se asamblează și va ajunge peste Prut anul viitor.

