Charalambous a demisionat de la FCSB. Antrenorul a renunțat la post după înfrângerea cu ”U” Cluj
Tehnicianul cipriot, care a condus-o pe FCSB la titlul de campioană în ultimele două ediții din Superliga, a declarat că echipa are nevoie de un șoc.
Elias Charalambous și-a dat demisia din funcția de antrenor al echipei FCSB după ultima etapă a sezonului regular, în care elevii săi au pierdut cu 1-3 acasă cu Universitatea Cluj. Rezultatul a venit la o săptămână după ce campioana en-titre a ratat orice șansă de a se califica în play-off și va evolua pentru prima dată în turneul de evitare a retrogradării.
„Această echipă are ca obiectiv să joace în Europa și are nevoie de un șoc. A fost ultima mea zi aici, ultimul meci. Am petrecut doi ani minunați, însă trebuie ca cineva să-și asume responsabilitatea pentru tot ce s-a întâmplat în ultima perioadă”, a declarat Charalambous. El a confirmat că decizia de a demisiona a fost luată înaintea meciului de sâmbătă.
În vârstă de 45 de ani, cipriotul a evoluat ca fotbalist printre altele la FC Vaslui în sezonul 2012-2013, revenind în România ca antrenor în 2023. Sub conducerea sa, FCSB a cucerit două titluri de campioană, două Supercupe și a ajuns până în optimile de finală ale Europa League în stagiunea trecută.

