Cetățeni moldoveni, între care și opt copii, exploatați în condiții inumane, într-o fabrică din Italia

Muncitori. Arhivă / Pixabay
Muncitori în construcții / Pixabay
16 February 2026, 17:28

Un caz șocant de exploatare a forței de muncă a fost descoperit într-un oraș din Italia. 23 de cetățeni din Republica Moldova erau obligați să muncească în condiții inumane. Printre ei si opt copii cu vârste între 8 și 16 ani, transmite tvrmoldova.md.

Potrivit presei italiene, carabinerii au descoperit muncitorii într-un hangar industrial deținut de un cetățean român, în vârstă de 23 de ani.

Hala industrială figura ca sediul unei firme, dar acolo se făcea, de fapt, producție de garnituri și prelucrare a materialelor plastice.

Muncitorii din Republica Moldova lucrau fără echipament de protecție, într-un spațiu care nu respecta nici cele mai elementare norme de siguranță și igienă.

Unul dintre moldoveni, în vârstă de 30 ani, a fost arestat pentru că a reintrat ilegal în Italia deși fusese expulzat. Fabrica a fost pusă sub sechestru și au fost aplicate amenzi de peste 100 de mii de euro.

Proprietarul fabricii a fost dat în judecată pentru intermediere ilicită și exploatare prin muncă. Minorii și părinții acestora au fost preluați de serviciile sociale și plasați în centre speciale.

În prezent, autoritățile italiene urmează să decidă soarta cetățenilor Republicii Moldova: fie vor fi expulzați, fie vor obține un statut legal.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite