Cetăţean american, mort în urma unui atac al coloniștilor israelieni în Cisiordania
Un americano-palestiniana murit săptămâna trecută în Cisiordania ocupată de Israel, în urma unei confruntări cu coloniștii, au confirmat oficialii americani, citaţi de CBS News.
Khamis Ayyad, în vârstă de 40 de ani, a murit joi din cauza inhalării de fum în Silwad, un sat din centrul Cisiordaniei, situat în apropierea mai multor așezări israeliene, a declarat un oficial american pentru CBS News.
Ministerul palestinian al Sănătății a declarat vineri că incendiile au fost provocate de coloniști. Au ars case și maşini din Silwad, potrivit Agence France-Presse.
Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA a confirmat duminică pentru CBS News decesul și a condamnat ceea ce a numit „violența criminală din partea oricărei părți”.
„Transmitem condoleanțe familiei pentru pierderea suferită și le oferim asistență consulară”, a declarat purtătorul de cuvânt, adăugând că nu vor face alte comentarii.
Ayyad a fost înmormântat vineri.
Autoritatea Palestiniană, care administrează o parte din Cisiordania ocupată de Israel, a declarat pentru AFP că unele sate din jurul localității Silwad au fost, de asemenea, atacate de coloniști, care au incendiat vehicule, case și terenuri agricole.
Martorii au declarat că forțele israeliene au tras cu muniție reală și gaze lacrimogene asupra locuitorilor după ce coloniștii au atacat.
Armata israeliană a declarat că poliția investighează incidentul. Aceștia au afirmat că forțele de securitate au găsit graffiti în limba ebraică și un vehicul ars la fața locului, dar nu au reținut niciun suspect.
Poliția israeliană a declarat într-un comunicat că a deschis o anchetă privind circumstanțele incidentului „pentru a stabili toate faptele”.
„Avertizăm împotriva formulării de concluzii sau a atribuirii de vină înainte de finalizarea unui proces de anchetă profesional și bazat pe dovezi. Afirmațiile speculative nu servesc găsirii adevărului sau responsabilității”, se arată în comunicat.
Ayyad este cel mai recent palestinian american care a murit în Cisiordania în ultimele trei săptămâni.
Saifullah Kamel Musallet, un tânăr de 20 de ani din Tampa, a fost bătut până la moarte de coloniști în timp ce își vizita familia în Cisiordania, în luna iulie. El a fost ucis într-o confruntare cu coloniștii în timp ce proteja terenul familiei sale în orașul Sinjil, la nord de Ramallah, potrivit familiei sale și Ministerului Sănătății palestinian.
Ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, care a vizitat Gaza săptămâna trecută împreună cu trimisul special al SUA, Steve Witkoff, a cerut Israelului să „ancheteze în mod agresiv uciderea” lui Musallet, afirmând într-o postare pe rețelele de socializare că „trebuie să existe răspundere pentru acest act criminal și terorist”.
S-a înregistrat o creștere a atacurilor coloniștilor asupra palestinienilor, precum și a atacurilor militanților palestinieni asupra israelienilor și a operațiunilor militare israeliene la scară largă în Cisiordania ocupată, de la atacul Hamas din 7 octombrie 2023 asupra Israelului din Gaza, care a declanșat războiul dintre Israel și Hamas.
Teroriștii conduși de Hamas au ucis în acea zi aproximativ 1.200 de persoane, în majoritate civili, și au răpit alte 251.
Încă mai dețin 50 de ostatici, dintre care aproximativ 20 se crede că sunt încă în viață. Ceilalți au fost eliberați în urma unor acorduri de încetare a focului sau a altor înțelegeri.
Ofensiva de represalii a Israelului a ucis peste 60.000 de palestinieni, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza, care nu face distincție între militanți și civili și funcționează sub guvernul Hamas. ONU și alte organizații internaționale o consideră cea mai fiabilă sursă de date privind victimele.
Duminică, în Gaza, cel puțin 23 de palestinieni care căutau hrană au fost uciși de forțele israeliene, potrivit oficialilor spitalului și martorilor, care au descris cum au fost împușcați în timp ce mulțimile înfometate se înghesuiau în jurul locurilor de distribuire a ajutoarelor.
Disperarea a cuprins teritoriul palestinian cu peste 2 milioane de locuitori, despre care experții au avertizat că se confruntă cu foametea din cauza blocadei impuse de Israel și a ofensivei care durează de aproape doi ani.

