Centrul de Arși de la Spitalul Floreasca va fi închis pentru renovări. Conducerea spitalului dorește să reavizeze spațiul pentru unitate funcțională, nu ca centru de arși

14 August 2025, 20:29 (actualizat 14 August 2025, 20:54)

Doi răniţi în explozia de ieri de la Letea Veche, în judetul Bacău, care sunt internaţi acum la Spitalul Bagdasar Arseni din Capitală, vor fi transferaţi în Austria. Cel mai probabil, transferul va avea loc mâine după-amiază.

România caută din nou locuri în spitalele din străinătate, după ce internările au fost suspendate la centrul de arși de la Floreasca. După ce vor fi externați pacienții internați acolo, centrul va fi închis pentru renovări.

Cu centrul de mari arși de la Floreasca incapabil de a primi pacienți, România a activat mecanismul european de protectie civilă pentru a putea trimite în străinătate cei 4 pacienți arsi în explozia de la Letea Veche, din Bacău. Una dintre victime, o fetiță de 14 ani, a fost internată seara trecuta la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală. Este stabilă, transmit medicii.

Medicii români au discutat cu specialiști de la spitale din Belgia, Austria şI Italia pentru a transfera victimele exploziei. Primul răspuns pozitiv a venit din partea medicilor din Graz, Austria. Ministrul Sănătății susține că pentru toți răniții se ia în calcul transferul.

La Centrul de Arşi de la Floreasca internările sunt suspendate de la 1 august. Unul dintre motive: lipsa unui sistem de ventilaţie specific. În continuare, 10 pacienţi sunt internaţi acolo.

BOGDAN OPRIŢA – purtător de cuvânt, Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti Este un sistem special, care are niște filtre, atât la intrarea aerului în zona respectivă, cât și la ieșire. În sala de operații, în sala de pansamente, și în boxele pacienților, acest sistem exista. Nu exista în unitatea de îngrijire a pacienților care nu mai erau critici. Pentru asta a fost amendat spitalul. Au fost luate deja o parte din măsuri, astfel încât să poată fi reluată activitatea, dar probabil va fi reluată cu un număr redus de paturi, se va instala acest sistem de ventilație și în zona în care nu exista.

O firmă de consultanță deja a fost contactată pentru a proiecta renovarea spațiului. După ce pacienții vor fi externați, centrul se va închide și va intra în renovări. Conducerea spitalului a declarat că planul este să reavizeze spațiul pentru unitate funcțională, nu ca centru de arși.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite