Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni, găsite. Autoritățile le-au căutat cu drone, câini de urmă și un elicopter
Deznodământ fericit în cazul celor două fetițe din Târnăveni, dispărute încă de ieri de la prânz. Micuțele au fost găsite într-o zonă din apropierea caselor lor. Cel care le-a găsit este un pădurar. Pe urmele fetelor au fost trimiși polițiști și jandarmi, cu câini de urmă, drone de căutare și elicoptere.
Vă reamintim că la 119 puteți semnala cazurile de neglijență, abuz sau violență asupra minorilor. Iar la Telefonul Copilului puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.
Cele două fetițe de 4 și 5 ani au fost găsite după mai bine de 24 de ore, pe un deal, într-o zonă izolată. Au dispărut ieri la prânz din curtea comună unde se jucau. Autoritățile alertate au luat în calcul inclusiv să fi fost răpite, dar și să se fi rătăcit în zonă.
Autoritățile le-au căutat ajutate de câini de urmă, dar și cu drone și chiar un elicopter.
Fetițele au fost duse la spital pentru evaluare medicală.
„În urma căutărilor efectuate de forţele de ordine şi de voluntari, cele două fetiţe au fost găsite de un pădurar, într-o zonă izolată. La acest moment, sunt duse la o unitate medicală, pentru evaluarea stării de sănătate, având în vedere că au stat în frig o perioadă îndelungată”, a transmis IPJ Mureş.
Potrivit imaginilor transmise presei de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş, pădurarul afirmă că fetiţele plângeau, erau la marginea pădurii, în zona Dâmbău, un sat care aparţine de comuna Adămuş, la circa 4-5 kilometri vest de Târnăveni.
El a precizat că ştia că fetele sunt căutate, fiindcă a primit mesajele RO-ALERT.
Din imaginile publicate de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş se mai observă că fetiţele au stat în frig, sunt obosite şi murdare de noroi, fiind însetate şi flămânde.
Ministerul Afacerilor Interne a postat o fotografie cu cele două fetiţe şi cu salvatorul lor.
„Rebeca şi Melisa sunt în siguranţă! Două vieţi salvate prin solidaritate, implicare şi speranţă. Vă mulţumim tuturor celor care nu aţi rămas indiferenţi. Respect şi recunoştinţă colegilor din structurile MAI şi voluntarilor- datorită lor, această poveste are un final fericit!”, a postat Ministerul Afacerilor Interne, pe pagina de Facebook a instituţiei.
Pentru găsirea celor două fetiţe au fost emise patru mesaje RO-ALERT, au fost mobilizate efective suplimentare formate din poliţişti, pompieri, jandarmi, salvamontişti şi voluntari din comunitatea locală, iar în cadrul operaţiunilor sunt folosite mijloace tehnice specifice, precum ATV-uri, vehicule şenilate, drone şi câini de urmă.
Buta Rebeca-Alexandra, în vârstă de 5 ani, şi Forgaci Melisa-Ariana, în vârstă de 4 ani, fuseseră văzute ultima dată duminică, în jurul orei 14:00, în timp ce se aflau în curtea comună a imobilelor de domiciliu.

