Cel puţin 22 de persoane au fost ucise şi 117 au fost rănite în două lovituri israeliene la Beirut. Ţinta atacului, un lider Hezbollah

11 October 2024, 08:31 (actualizat 11 October 2024, 11:57)

Cel puţin 22 de persoane au fost ucise într-un bombardament israelian în centrul capitalei libaneze Beirut. Alte 117 persoane au fost rănite, potrivit oficialilor de la Beirut. Ţinta atacului ar fi fost un lider al grupării teroriste Hezbollah. Este cel mai grav atac de când armata israeliană a declanşat riposta împotriva teroriştilor susţinuţi de Iran.

Bombardamentul israelian asupra centrului oraşului Beirut a vizat un comandant al grupării teroriste Hezbollah, potrivit surselor de securitate libaneze citate de agenţiile de presă. Cartierul lovit noaptea trecută nu mai fusese bombardat până acum de către armata israeliană. Locuitorii din zonă au fost avertizaţi să îşi părăsească locuinţele înainte de bombardament.

În acest timp, armata israeliană a demonstrat că locuinţele din satele libaneze situate aproape de frontiera cu Israelul erau adevărate depozite de muniţii şi armament. 

Cu aceste arme, teroriştii Hezbollah urmau să declanşeze un atac terestru asupra nordului Israelului, de o amploare mai mare decât atentatele de la 7 octombrie, susţin sursele de securitate israeliene.

Purtătorul de cuvânt al armatei israeliene, Daniel Hagari: Fiecare casă este o bază teroristă. Vreau să vedeţi şi voi ce am găsit aici, astăzi. Forţele noastre au efectuat un raid în acest sat. Veniţi cu mine. Vedeţi grenadele de mână aici. Puşti cu lunetă, arme cu lunetă foarte puternice, cu care se trăgea în forţele noastre, se trăgea în civili, de la mare distanţă. Priviţi aceste arme cu lunetă, aici.

De asemenea, jurnaliştii israelieni au fost alături de armată şi au trecut graniţa în Liban.

Jurnalist: Suntem aproape să intrăm în Liban. De fapt, este un moment emoţionant pentru mine, ca locuitor al nordului Israelului, care a acoperit situaţia de la graniţă de atâţia ani. După un război lung, în care partea cealaltă ne-a făcut viaţa un coşmar, un război din cauza căruia nu mai suntem la casele noastre de un an, şi cine ştie? Poate că datorită acestei operaţiuni vom reveni la casele noastre mult mai curând.

Hezbollah a început să atace localităţile din nordul Israelului în urmă cu un an, ca formă de susţinere pentru gruparea terorista Hamas, din Fâşia Gaza.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite