Cei trei frați dispăruți, aduși în țară din Serbia. Tatăl lor a fost reținut. Verificări la Poliția de Frontieră Mehedinţi

18 October 2024, 07:28 (actualizat 18 October 2024, 18:51)

Tatăl celor trei copii din Hunedoara care au fost găsiți în Serbia, a fost reținut. Este cercetat pentru trei infracțiuni. Minorii au fost preluați de asistenții de la Direcția pentru Protecția Copilului și plasați într-un centru. Între timp, a fost deschisă o anchetă, care să clarifice cum au fost scoși din țară copiii.

Cei trei frați din Hunedoara dați dispăruți luni seară și găsiți joi în Serbia, alături de tatăl lor, au fost aduși în țară vineri dimineață.

Polițistii sârbi i-au predat pe cei trei copii și pe tatăl lor colegilor români la Punctul de Trecere al Frontierei Portile de Fier 1, în jurul orei 6.00.

Tatăl a fost interogat în vamă timp de o oră, iar apoi a fost condus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, acesta fiind cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de nerespectare a măsurilor privind încredințarea minorilor, inducerea în eroare a organelor judiciare și participație improprie la trecerea frauduloasă a frontierei de stat. La finalul audierilor acesta a fost reținut.

Minorii sunt acum în grija statului. Au fost preluați în urma unei decizii de plasament în regim de urgență.

În paralel, se fac verificări la Poliția de Frontieră Mehedinţi, pentru a vedea cum a fost posibil ca minorii să părăsească ţara. Au fost ridicate imaginile de pe camerele de supraveghere din mai multe puncte vamale. Există informații că ar fi fost scoși pe rând din România.

Cei trei frați au fost găsiți joi de autorități în orașul Niș din Șerbia, alături de tatăl lor, care avea ordin de protecție și nu avea voie să se apropie la mai mult de 30 de metri de copii.

Ministrul de Interne din Serbia i-a transmis joi omologului român că cei trei minori sunt în afara oricărui pericol.

Cei trei copii de 11, 9 și 7 ani, frați, care erau supravegheați de o bonă, au fost dați dispăruți luni seara, chiar de către tatăl lor, care a sunat la 112. Copiii au fost dați în urmărire națională și în consemn la frontieră. Marți a apărut o filmare, în care cei trei frați declarau că nu vor să se întoarcă la mama lor și că vor să locuiască împreună cu tatăl. Joi, a ieșit în spațiul public o a doua filmare. De data aceasta, copiii erau cu tatăl lor.

Cei trei frați fuseseră încredințați de instanță mamei, în condițiile în care ambii părinți au deschis mai multe procese pentru a primi custodia copiilor, în timp ce împotriva tatălui este emis un ordin de protecție prin care este obligat să păstreze o distanță de 100 de metri față de copii și de mama lor. Cu toate acestea, el locuia în apropierea casei în care erau găzduiți temporar copiii, într-o rulotă.

La numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite