Cei trei bărbaţi acuzaţi de furtul Coifului de la Coţofeneşti, condamnați la câte 47 luni de închisoare de un tribunal olandez
Un tribunal olandez i-a găsit vinovaţi pe cei trei bărbaţi acuzaţi de furtul Coifului de la Coţofeneşti şi a trei brăţări dacice de aur, obiecte din patrimoniul României împrumutate unui muzeu olandez, transmite vineri AFP.
Cei trei inculpaţi au fost condamnaţi la câte 47 luni de închisoare.
Procurorii olandezi au cerut o pedeapsă de 5 ani și jumătate pentru hoții coifului de la Coțofenești. Este cea mai mare pedeapsă posibilă pentru asemenea infracțiuni aplicată în regat.
În prima zi a procesului, anchetatorii au dezvăluit cum a fost posibilă identificarea suspecţilor şi recuperarea artefactelor.
Investigatorii sub acoperire au fost cheia rezolvării acestui caz. Trei ofiţeri au luat legătura, prin intermediari, inclusiv cu fratele unuia dintre suspecţi, şi s-au dat drept comercianţi de artă, interesaţi să cumpere coiful şi cele trei brăţări cu 400.000 de euro. Aşa au putut confrma că suspecţii sunt în posesia artefactelor.
În timpul interogatoriilor, cei vizaţi nu au suflat o vorbă despre locul în care au ascuns coiful şi brăţările. Aşa că Parchetul din Olanda a luat o măsură rară. A publicat fotografiile suspecţilor şi numele lor.
Doi suspecţi au colaborat cu anchetatorii. În schimbul cooperării şi al facilitării recuperării bunurilor, aceştia riscă o pedeapsă de trei ani şi jumătate.
Cel de-al treilea suspect a refuzat să încheie un acord şi riscă cinci ani şi jumătate de închisoare. Acesta spune că nu a participat la jaf, ci doar s-a ocupat să facă rost de o maşină şi să cumpere câteva lucruri.
Potrivit procurorilor, cei doi suspecţi care au cooperat nu sunt în măsură să returneze şi a treia brăţară dacică. Autorităţile încă o caută.

