Cei doi astronauți blocați pe ISS ajung înapoi acasă

18 March 2025, 19:16 (actualizat 19 March 2025, 00:33)

În câteva ore, cei doi astronauți NASA blocați de mai bine de 9 luni pe Stația Spațială internațională vor ajunge pe Pământ.

Se încheie astfel o misiune maraton dramatică, începută anul trecut în iunie și care ar fi trebuit să dureze doar opt zile.

Însă capsula Boeing s-a defectat și Butch Wilmore și Suni Williams au rămas blocați în spațiu.

Acum se află în drum spre Terra, într-o călătorie de 17 ore, la bordul unui vehicul al companiei lui Elon Musk.

Revenirea lor e prevăzută pentru orele 22.45.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite