Cehia: Cum combate un patron de restaurant risipa alimentară
Localul cu autoservire îi lasă pe oameni să pună cât vor în farfurie. Însă, dacă nu consumă tot, trebuie să mai plătească 50 de coroane, echivalentul a câţiva euro.
Patronul restaurantului spune că vrea să combată astfel risipa alimentară şi obiceiul clienţilor de a comanda mai mult decât pot să mănânce.

