Cea mai importantă “știre” pentru creștini: Buna Vestire, vestea nașterii Mântuitorului
La 25 martie, creștinii sărbătoresc Bunavestire, adică vestea nașterii Mântuitorului, un “breaking news” particular, pe care arhanghelul Gavriil i l-a prezentat Fecioarei Maria. Fecioara avea în jur de 15 ani și abia ieșise din Biserică, unde stătuse vreme de 12 ani.
Nu se miră și nici nu întreabă, ca Pavel, Cine ești Tu, Doamne? Semn că îl cunoștea pe Gavriil, nu era prima dată când vorbea cu el.
Întreabă doar, un pic nedumerită: Cum e cu putință să nasc eu, care nu am cunoștință de bărbat? Arhanghelul îi spune: La Dumnezeu, toate sunt cu putință. Și adaugă: „Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine… vei lua în pântece și vei naște fiu și vei chema numele lui Iisus”.
Maria continuă conversația simplu: „Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău”. Și aici nu vorbește cu Arhanghelul, ci cu Dumnezeu. E o dovadă de smerenie și de acceptare a sarcinii.
Putea să nu fie de acord și să spună ca Petru: “Pleacă de la mine, Doamne, că nu sunt vrednică, sunt om păcătos”. A avut, prin urmare, liber arbitru. Și-a asumat această misiune deși deja știa, fiind plină de har, că urmează să sufere și să-și vadă fiul murind înaintea ei, coborât însângerat de pe cruce.
Se crede, în general, că între praznicele care o implică pe Fecioară, cel mai important e Adormirea, de pe 15 august. În realitate, cea mai puternică sărbătoare e Bunavestire, unde se petrece întruparea lui Hristos Dumnezeu. Aici începe de fapt lungul și tainicul drum al mântuirii noastre.
Sărbătoarea e numită în Occident sec și pragmatic: Annunciation, Anunțul. Esticii sunt mai expresivi. În greacă se spune Evanghelismos, adică vestea cea bună, omonim cu evanghelia.
Asaltați zilnic de sute de știri, să nu uităm, măcar pe 25 martie, de cea mai importantă știre: întruparea Domnului.

