Cea mai fierbinte vară din ultimele 5 decenii în Italia. Cod roșu de caniculă în 15 orașe
Italia trece prin cea mai fierbinte vară din ultimele 5 decenii, iar valul de caniculă pare de neoprit. Astăzi, autoritățile au emis cod roșu de caniculă în 15 oraşe, printre care și capitala, Roma, unde termometrele vor urca până la 42 de grade Celsius.
Într-un peisaj urban sufocat de căldură, localnicii şi turiștii caută cu disperare umbra, iar autoritățile încearcă să prevină incidentele provocate de temperaturile extreme.
La Roma au fost instalate opt puncte sanitate dedicate caniculei. De asemenea au fost instalate furnizoare de apă plată și minerală precum și fântani.
Autoritățile avertizează că nu este permisă răcorirea în fântânile arteziene din oraș, iar persoanele care încalcă această prevedere vor fi sancționate.
În ceea ce privește regimul termic nu pare să se schimbe nici în perioada imediat următoare. Temperaturile sunt atât de ridicate încât reprezintă un pericol chiar și pentru persoanele sănătoase, nu doar pentru cele vulnerabile, cum sunt bolnavii și vârstnicii, au avertizat autoritățile.
Duminică, la Florența, Ferrara și Terni mercurul din termometre va urca până la 40 de grade Celsius la umbră. Temperaturile maxime ar putea depăși recordurile istorice înregistrate în timpul faimosului val de căldură din 2003 și vor fi însoțite de nopți tropicale, în care temperaturile minime vor fi peste 20 de grade Celsius.

