Ce riscă adolescentul din Brașov arestat după ce a dat foc unei mașini, a filmat și a postat pe TikTok imaginile
Un adolescent de 15 ani din Braşov a fost arestat preventiv după ce, ca să dea curs unei provocări de pe TikTok, a vandalizat mai multe maşini parcate, iar pe una a incendiat-o. Nicio persoană nu a fost rănită, dar pagubele sunt însemnate. La numărul de telefon 119, puteţi semnala cazurile de neglijare a minorului, dar şi cele de abuz sau exploatare.
Inițial, adolescentul a distrus luneta, geamul și parbrizul unui autoturism, apoi i-a dat foc. Flăcările au curpins mașina în totalitate și apoi s-au extins la o alta, parcată în apropiere.
În timp ce autovehiculele erau mistuite de foc, băiatul a filmat totul și a distribuit imaginile în timp real în rețeaua de socializare, ca să demonsteze că a îndeplinit “provocarea”. Acum este cercetat penal pentru distrugere.
Adolescentul riscă o măsură educativă, fie în libertate, fie în regim de detenție, într-un centru pentru minori, dacă se dovedește că a săvârșit fapta cu discernământ.
La numărul 119 puteți semnala cazuri de abuz, neglijare sau exploatare a copiilor.

