Ce i-a scris Charlie Kirk cu o zi înainte de a fi ucis unui comentator de la CNN

Charlie Kirk, în timpul campaniei prezidențiale din 2024/Foto: Profimedia Images
20 September 2025, 16:35

Cu o zi înainte să fie ucis, Charlie Kirk, cunoscut comentator politic american, i-a trimis un mesaj comentatorului politic Van Jones de la CNN, prin care l-a invitat la emisiunea sa pentru a dezbate probleme legate de rasism, într-un mod civilizat. Van Jones a scris un articol în care explică contextul și semnificația ultimului mesaj pe care i l-a trimis Kirk, pe care îl redăm în continuare.

***

Cu o zi înainte să fie ucis în mod groaznic, Charlie Kirk mi-a trimis un mesaj direct pe X. Noi doi mine ne-am contrat public în legătură cu uciderea unei refugiate ucrainene și legătura acestei crime cu rasa. El a afirmat că uciderea atroce a unei femei albe de către un bărbat de culoare a fost motivată exclusiv de ură împotriva albilor.

Am denunțat acele comentarii la CNN ca fiind nefondate. El a apărut la televizor și a denunțat denunțul meu. Apoi a lansat un șuvoi de tweet-uri, contestând argumentele mele.

Replica lui Kirk a stârnit un torent online de amenințări rasiste cu moartea la adresa mea, cum rareori am văzut. Lucrurile o luaseră serios pe un făgaș greșit.

Apoi – în mijlocul acestor lucruri – Charlie Kirk a luat legătura cu mine.

Mesajul surprinzător al lui Charlie Kirk

M-a invitat să vin la emisiunea lui ca să vorbesc cu el. Mi-a scris: „Hei, Van, vorbesc serios, mi-ar plăcea să te am la emisiunea mea pentru o conversație respectuoasă despre crimă și rasă. Aș fi un gentleman, așa cum știu că ai fi și tu. Putem să nu fim de acord asupra problemelor, dar într-un mod agreabil.”

Din păcate, înainte ca eu să-i pot măcar răspunde, Charlie Kirk a fost ucis – aparent asasinat pentru cuvintele pe care le-a rostit, deși motivele exacte ale ucigașului sunt încă investigate.

Am avut obiecții față de multe dintre acele cuvinte – uneori puternice – dar niciodată față de dreptul lui de a le rosti. Niciodată față de dreptul lui de a-și exprima acele opinii și apoi de a merge acasă la familia lui. Acesta este o valoare americană sacră.

A condamna crima nu este greu

Așadar, nu mi-a fost greu să-i condamn uciderea – imediat, fără rezerve și în termeni necondiționați. În acea după-amiază am scris pe Twitter:

Atacul de astăzi asupra lui Charlie Kirk este absolut îngrozitor și sfâșietor. El a luptat cu cuvinte, nu cu arme. Nu există loc pentru violența politică în societatea noastră și cei responsabili trebuie aduși rapid în fața justiției. Rugăciunile mele se îndreaptă către cei dragi ai lui Charlie, către studenții traumatizați de la Utah Valley University și către toți cei care au fost afectați de acest act lipsit de sens.”

Crima politică este greșită, punct. M-am născut în 1968 – într-o țară sfâșiată de revolte și asasinate. Nu vreau să ne întoarcem acolo. Niciunul dintre noi nu ar trebui.

De fapt: uciderea lui Kirk ne oferă tuturor un motiv să ne întoarcem la masa dialogului. Există un val crescând de violență politică ce a măturat deja viața lui și viețile multora, atât din stânga, cât și din dreapta.

Violența de acest fel ar trebui să-i determine pe oamenii din ambele partide să reducă intensitatea, să caute un teren comun și să găsească ieșiri din această avalanșă de invective – așa cum încerca să facă Kirk cu mine, cu o zi înainte să moară.

Charlie Kirk s-a opus cenzurii și „războiului civil”

Dar, în schimb, se întâmplă opusul. Oamenii folosesc asasinarea lui îngrozitoare pentru a cere MAI MULTĂ violență – justificând crima sau chiar chemând la un război civil! Oficialii guvernamentali folosesc uciderea lui ca scuză pentru a cenzura și a reduce la tăcere disidența.

Stați puțin! Așteptați o clipă! Ăsta NU este modul în care Charlie Kirk trata dezacordul. Deloc. Când disputa noastră publică a început să deraieze, care a fost răspunsul lui Kirk? El a militat pentru mai multă conversație, nu pentru mai multă tăcere sau cenzură.

El a militat pentru mai multă civilitate, nu pentru mai multă stridență sau venin. Oricare ar fi părerea ta despre moștenirea lui Kirk, acest simplu fapt este lăudabil – și este ceva ce toată lumea ar trebui să susțină și să încerce să replice. Dacă ești în dreapta, te rog să nu renunți la dezbaterea și dialogul deschis. Charlie nu a renunțat. Nici eu nu voi renunța. Și fac aceeași rugăminte și celor din stânga.


Nu te lăsa păcălit de violență

Și indiferent de partea în care te afli, nu te lăsa convins că violența politică este soluția. Să fim sinceri: Majoritatea oamenilor de pe internet care cer crimă și haos nu ar câștiga o luptă cu o muscă de casă. Ei se prefac că sunt duri, gata să ia cu asalt baricadele.

Majoritatea nu sunt. Poate crezi că NE URĂM unii pe alții la televizor și online. Dar, în mare parte, nu o facem.

Dezbatem aprig. Încercăm să câștigăm alegeri. Pe parcurs, uneori ne enervăm reciproc. Dar nu ne dorim rău unul altuia. Nu vrem mai mult sânge vărsat în țara noastră. Nu vrem mai multe înmormântări în America. Majoritatea comentatorilor și influencerilor NU încearcă să declanșeze vreun fel de război civil. Ne facem doar treaba și ne îndeplinim vocațiile, cât de bine putem. Atât. Când lucrurile scapă de sub control, de obicei cineva sună pe altcineva. Încercăm să vorbim. Căutăm să reparăm situația. Pentru că fiecare dintre noi vrea doar să-și spună punctul de vedere și să se întoarcă acasă la copiii săi. Atât.

Vă rog – pe toți – să luați în considerare adoptarea unei abordări similare în propriul vostru loc și spațiu. Să ne abatem de pe acest drum înfricoșător pe care ne aflăm. Să hotărâm – în cuvintele lui Charlie Kirk – să „nu fim de acord asupra problemelor într-un mod agreabil.”


Modul corect de a lupta

În ciuda tuturor diferențelor noastre, nici Charlie, nici eu nu ne-am dorit vreodată să-l vedem pe celălalt rănit sau redus la tăcere. Dimpotrivă: Mi-aș fi dorit să-l înving pe Charlie Kirk intelectual – prin a-l depăși în dezbatere. Mi-aș fi dorit să-i văd pe progresiști că-l înving politic – prin a fi mai bine organizați decât el.

Niciuna dintre aceste sarcini nu ar fi fost ușoară. Charlie Kirk a fost unul dintre cei mai buni oratori și organizatori ai vremurilor noastre. Dar acesta ar fi fost modul corect de a ne gestiona diferențele. Asta era pe masă când mi-a trimis mesaj marți, săptămâna trecută.

Din păcate, un glonț laș a privat conservatorii de un talent în ascensiune, progresiștii de un adversar demn și o familie de un tată iubitor. În urma acestei crime, americanii au o alegere de făcut.
Putem alege calea violenței sporite, a indignării și a cenzurii – dacă vrem. Dar dacă alegem cenzura și războiul civil, nu putem da vina pe Charlie Kirk pentru această alegere! Din ultimele sale 24 de ore, am dovada că el dorea să meargă pe un cu totul alt drum.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite