Ce efecte ar avea plecarea PSD de la guvernare. Scenarii fără social-democrați în coaliție

Ce efecte ar avea planul PSD de a pleca de la guvernare? Premierul Ilie Bolojan și-ar pierde susținerea parlamentară, dar asta nu înseamnă că este demis. El are posibilitatea să continue în funcție, însă cu obligația de reconfirmare a sprijinului în Parlament.