Ce discută liderii europeni la reuniunea informală de la Liege. România este reprezentată de președintele Nicușor Dan

12 February 2026, 18:36 (actualizat 12 February 2026, 19:01)

Liderii europeni s-au întâlnit în Belgia, la Liege, la un summit deosebit de important pentru viitorul Uniunii. Chiar dacă reuniunea este doar informală, agenda e dominată de un subiect fierbinte: competitivitatea Uniunii Europene. România este reprezentată de președintele Nicușor Dan.

Liderii celor 27 de țări membre ale Uniunii Europene au început joi o reuniune informală la castelul belgian Alden Biesen, un complex medieval fortificat din secolul al XI-lea, un cadru ales de președinția Consiliului European pentru a căuta răspunsuri la multiplele crize care afectează UE.

Liderii europeni, la Consiliul European de la Liege/Profimedia Images

Liderii discută despre poziția pe care ar trebui să o adopte UE într-o lume caracterizată de o concurență economică tot mai acerbă și de dezechilibre comerciale, precum și despre cea mai bună modalitate de a răspunde la presiunile economice și de a reduce dependențele economice, în special în domenii precum materiile prime și tehnologiile critice, potrivit site-ului Consiliului European.

Europa trebuie să-și accelereze agenda comercială ambițioasă și să-și apere companiile de concurența neloială prin protecție concentrată în sectoare strategice.

Reguli care permit preferința europeană în unele domenii strategice și o abordare sistematică a reducerii riscurilor economice vor trebui să facă parte din această ecuație.

Prima sesiune de lucru aa avut pe agendă o prezentare a lui Mario Draghi, fost președinte al Băncii Centrale Europene, privind impactul mediului geopolitic și geo-economic în schimbare asupra competitivității UE.

A doua sesiune de lucru a debutat cu intervenția fostului europarlamentar italian Enrico Letta, care și-a prezentat opiniile cu privire la modalitățile de a valorifica mai bine piața unică într-o lume în rapidă schimbare.

Corespondentul TVR în Belgia, Lucian Pîrvoiu, a transmis în direct de le Liege:

Este o întâlnire fundamentală aici, la castelul de la Alden Biesen din Flandra, aflat la o aruncătură de băț de Maastricht și Aachen, practic în inima Europei, între două localități cu o mare simbolistică pentru construcția europeană. Spun că este un summit fundamental pentru că aici se pun bazele unei Europe -putere economică globală. Așa cum în urmă cu două zile, Ursula von der Leyen anunța planul ambițios de a transforma Uniunea Europeană într-o putere economică iată, astăzi cei 27 de lideri se întâlnesc pentru a discuta exact despre această temă. Stimularea competitivității, crearea unei piețe cu adevărat unice și asta în prezența arhitecților și diagnosticienilor problemelor economiei europene. E vorba de Mario Draghi și Enrico Letta, foști premieri italieni. Mario Draghi chiar fost președinte al Băncii Central Europene. E vorba despre două chestiuni importante care se discută în această zi la Alden Biesen. Pe de-o parte e vorba de diversificarea prin tratate comerciale cât mai multe, cum a fost cel cu țările din Mercosur sau cel cu India, și de asemenea o reformă serioasă pe plan intern, o dată pentru a stimula competitivitatea, dar și pentru a pregăti Uniunea Europeană pentru primirea viitoarelor țări membre care astăzi au doar statut de candidate. Pentru acest lucru va fi nevoie de investiții, cel puțin 800 de miliarde de euro anual, spuneau Enrico Letta și Mario Draghi în rapoartele lor, dar probabil va fi vorba de o sumă ceva mai mică, undeva la 600 de miliarde. De asemenea, vorbim despre reformarea sistemului administrativ și sistemului economic prin crearea celui de-al 28-lea regim fiscal, pentru că în acest moment Europa este ruptă în 27 de astfel de regimuri. Începând de foarte curând, va fi posibilă crearea unei firme online cu doar un euro și de oriunde pe teritoriul Uniunii Europene. Deci o mulțime de planuri ambițioase care, la final, ar trebui să ducă Europa cot la cot cu Statele Unite ale Americii și China, puterile mondiale economice ale momentului, astfel încât Europa să se bată de la egal la egal cu cele două superputeri.”

România, reprezentată de președintele Nicușor Dan

Nicuşor Dan a susţinut o declaraţie de presă înaintea participării la reuniunea informală a Consiliului European, în care a vorbit despre subiectele care vor fi abordate la summit. Obiectivele României sunt „prețul energiei și foarte important, când vom avea banii pe competitivitate în bugetul multianual împărțirea banilor să se facă și pe criterii geografice ca să nu adâncim decalajele”.

“Un Consiliu European pe competitivitate, care are mai multe componente. În primul rând, e o componentă internă, o componentă externă. Componenta internă, foarte importantă, de reglementare. De exemplu, o chestiune banală, recunoașterea diplomelor dintr-o țară europeană în alta. Diferența pentru o companie, pentru diferite reglementări pe care trebuie să le îndeplinească în țările europene și cum facem să compatibilizăm. Faptul că Europa este împărțită în diferite reglementări face ca marile companii să fie în Statele Unite, de exemplu, pe telecomunicații. Avem 3-4 companii în Statele Unite și vreo 150 în Europa, și, în felul ăsta, banii pentru cercetare-dezvoltare vor fi tot timpul acolo și noi vom avea un dezavantaj competitiv. Deci asta e o chestiune în care, cumva, toată lumea este de acord. Pe extern, din nou, cu puține nuanțe, oamenii sunt de acord că Europa trebuie să meargă să facă acorduri comerciale, India, Mercosur, toate cele pe care le știți” a declarat preşesintele Nicuşor Dan.

România dorește ca procesul de tranziție la energia verde să fie “cât mai lent” și pledează pentru o piață unică de energie la nivelul Uniunii Europene, în condițiile în care “există discontinuități și taxele pe emisiile de carbon care ridică prețul pe energie”, a declarat joi președintele Nicușor Dan, înaintea participării la summitul informal al UE.

“O chestiune care este foarte discutată și importantă pentru România este prețul energiei, și, dacă nu, cumva, cât de repede trebuie să mergem cu tranziția verde. Noi suntem printre țările care doresc ca acest proces să fie mai lent, astfel încât industriile care sunt mari consumatoare de energie să aibă timp. Este foarte important pentru noi, și pentru multă lume, prețul energiei, care este o diferență de competitivitate între Europa și Statele Unite, China. Aici sunt cele două componente – rețelele, care să poată să permită o piață unică de energie, pentru că există discontinuități și diferențe de preț între țările europene, și, bineînțeles, taxele pe emisia de carbon, care ridică prețul de energie”  a mai spus preşedintele.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite