Caz şocant într-un spital din Suceava. Medic anestezist, prins în timp ce se droga cu stupefiante din farmacia unităţii sanitare

27 mai 2026, 14:11 (actualizat 27 mai 2026, 20:29)

Caz şocant într-un spital din judeţul Suceava. Un medic anestezist a fost prins în flagrant de procurorii DIICOT în timp ce se droga cu stupefiante din farmacia unităţii sanitare. Ba mai mult, exista suspiciuni că acesta ar fi participat la operaţii în timp ce se afla sub influenţa drogurilor.

Datele din anchetă arată că, în perioada iunie 2025 – aprilie 2026, medicul și-a însușit din farmacia spitalului substanțe cu regim special, precum Fentanyl, Morfină și Petidină, pe care şi le-a injectat.

Cercetările au arătat că bărbatul a părăsit sala de operație, deși pacientul era încă sub efectul anesteziei, pentru a se droga.

Anchetatorii au stabilit că doctorul era un consumator vechi, iar înainte de iunie 2025, medicul își procura droguri de mare risc de la un traficant din Iași, care între timp a fost închis.

Dacă aveți cunoştință despre o persoană care are probleme din cauza consumului de droguri, puteţi apela gratuit telverde 0.800.870.070.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă