O minge de fotbal pierdută în Scoţia a fost găsită la 1.800 de kilometri, în nordul Norvegiei

Banks o' Dee FC, o echipă de fotbal din oraşul scoţian Aberdeen, a pierdut o minge în timpul unui meci. Balonul a zburat peste gardul stadionului, direct în râul Dee. După un timp, pe adresa clubului a venit un mail în care scria: “Un prieten al meu a găsit o minge pe malul mării, inscripţionată cu numele clubului dumneavoastră”. Mesajul a fost trimis din nordul Norvegiei, de la 1.800 de kilometri depărtare, scrie BBC.

Din dragoste pentru sport. Peste 180 de voluntari ajută la organizarea Europenelor de Gimnastică de la Cluj

Se numesc "Gașca lui Coubertin". Sunt trei tineri, pasionaţi de sport, care au selectat aproape 200 de voluntari pentru Europenele de Gimnastică Artistică de la Cluj. Vor coordona această echipă uriașă şi speră ca şi în România să se dezvolte o cultură solidă a voluntariatului sportiv. Ei au deja experienţă: cei trei au fost voluntari şi la Jocurile Olimpice de la Rio.

Povestea unei campioane. Monica Roşu, de la gimnastica de performanţă, la ştirile sportive

Monica Roşu a visat încă de la grădiniţă să ajungă o mare gimnastă. Totul a început ca o joacă. De la primele salturi pe care le făcea acasă, ajutată de fratele ei mai mare, până la podul pe care l-a învăţat cu ajutorul mamei. Când a început să practice serios gimnastica, viaţa Monicăi a devenit aproape cazonă. Campioana europeană, mondială şi olimpică la gimnastica artistică este  acum colega noastră, la TVR.

Exerciții de rivalitate. România şi fosta URSS au ridicat standardele gimnasticii feminine

Pasiune, competiţie, controverse! Începând cu anii `70, timp de peste 3 decenii, lupta pentru supremaţie în gimnastica feminină mondială a avut doi protagonişti: România şi Uniunea Sovietică. După colapsul regimurilor comuniste, şi alte naţiuni au început să revendice medalii. Cine sunt puterile în afirmare ale gimnasticii mondiale, aflaţi într-un reportaj special al Știrilor TVR.

Reversul medaliei - Marii gimnaști concurează deseori accidentați

Cu speranţa că vor cuceri medaliile mult visate, gimnaştii fac sacrificii uriaşe. Mulţi dintre ei concurează accidentaţi doar ca să nu piardă o competiţie pentru care s-au antrenat ani la rând. Ce riscuri implică acest fenomen şi ce mare campion român şi-a încheiat cariera în plină glorie din cauza accidentărilor, aflaţi dintr-un reportaj marca "Știrile TVR".

Un campion de cursă lungă - Marian Drăgulescu, cel mai medaliat gimnast român din toate timpurile

Marian Drăgulescu a câştigat peste 200 de medalii şi trofee şi se poate lăuda cu un palmares impresionant: 8 titluri de campion mondial şi 9 de campion european. A dăruit gimnasticii o săritură care îi poartă numele. De evoluţia lui se leagă speranţele gimnasticii masculine româneşti la Europenele de la Cluj. Este cel mai titrat gimnast român al tuturor timpurilor.

Evoluţia gimnasticii. Românii au revoluţionat acest sport şi au dat lumii nume de legendă

Din Grecia Antică până în era internetului, gimnastica a evoluat spectaculos. Dacă mai întâi gimnastele erau selecţionate în perioada adolescenţei, acum intră în vizorul antrenorilor încă de la grădiniţă. Gimnastica rămâne printre cele mai populare sporturi, o combinaţie unică de putere, flexibilitate, rezistenţă, îndrăzneală şi măiestrie. Iar românii au făcut istorie în acest sport.

„Stăpânul inelelor”. Dan Grecu, primul gimnast român medaliat cu aur

Este supranumit "Stăpânul inelelor" pentru forța și grația cu care a reușit să controleze acest aparat. Multiplul campion european si mondial Dan Grecu este primul gimnast român care a adus acasă o medalie de aur, iar ca antrenor a crescut generații întregi de sportivi de succes. Îi va susține pe gimnaștii noștri și la Europenele de la Cluj, care vor fi transmise în direct la TVR în perioada 19-23 aprilie.

Ultima Oră

Cele mai citite