”Casa lui Lișcă”, renașterea unei case vechi de un secol, prin munca voluntarilor

21 September 2025, 09:08 (actualizat 21 September 2025, 17:17)

O casă veche de o sută de ani, ajunsă o ruină, începe să prindă din nou viață cu ajutorul Asociației Monumente Renăscute și al voluntarilor. Casa a fost strămutată din satul Dărăşti, judetul Giurgiu, în Parcul dintre flori din Buftea, unde va deveni un centru comunitar de cultură și tradiții. Șantierul se va Încheia pe 1 decembrie, dar până atunci, alături de voluntari, vor da o mână de ajutor și elevi, studenți, dar și localnici din Buftea.

Șantierul din Parcul dintre Flori, din Buftea, freamătă de voluntari încă de la primele ore. Unii prepară pământul amestecat cu paie și cu apă, îl duc mai departe spre cei care îl strecoară prin scheletul din lemn al pereților. Printre voluntari o întâlnim pe Teodora, studentă în anul patru la Arhitectură. Tânăra curăță tocul unei uși și ne spune că aici a învățat o lecție importantă.

TEODORA – studentă la Facultatea de Arhitectură: Sunt lucruri pe care noi la facultate nu înțelegem neapărat să le apreciem, pentru că se pune mai mult accentul pe tehnologiile noi.

Roxana e din Buftea și a venit împreună cu copiii.

ROXANA MOLDOVAN – localnică din Buftea: A fost practic o ocazie de neratat. Să înțeleagă, arhitectural, istoric, cum se făceau casele.

Șeful de șantier e și meșter popular în construcții în stil tradițional. Casa din satul Dărăști e veche de aproape un secol și a aparținut familiei Lişcă.

GHEORGHE TURBEA – meşter popular în construcţia caselor arhaice: Am turnat pilonii. Peste piloni au venit niste tălpi, bine prinse. Și am dat drumul la stâlpi în sus, coșoroabe, încheiată, strânsă. Și acum am bătut lații, stacheții și acum umplem cu pământ.

Voluntarii Asociației Monumente Renăscute au reușit să salveze trei case, începând din 2023, din județele Ilfov și Giurgiu.

DAN GHEORGHE – jurnalist TVR: Le-au transferat în parcurile din Corbeanca, Măgurele și în Buftea, pentru ca toată lumea să le admire. Dar mai e o lecție pe care acești oameni o dau, anume că nu se reconstruiesc doar ziduri, ci și sufletele străbunicilor.

Radu e inginer, a lucrat in marketing, dar acum are un mesaj important despre valori pe care nu avem voie sa le pierdem.

RADU ŞTEFĂNESCU – preşedintele Asociaţiei “Monumente Renăscute”: Noi nu vrem să salvăm numai trecutul. Vrem să salvam și viitorul identităților noastre culturale.

Noi voluntari și-au anunțat intenția de a se alătura proiectului, în viitorul apropiat.

TEODORA ŞTEFĂNESCU – profesoară, Liceul ,,C.A.Rosetti”, Bucureşti: Foarte important, părinții nu numai că au acceptat acest lucru, dar doresc să participe împreună cu copiii lor.

Casa Lişcă va fi gata pe 1 decembrie. Ca și celelalte trei deja salvate, se va transforma într-un centru comunitar de cultură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite