Casa Albă “respectă legea” şi “nu face niciun alt comentariu” referitor la verdictul în procesul Trump – Stormy Daniels
Casa Albă “respectă legea” şi “nu face niciun alt comentariu”, a afirmat joi unul dintre purtătorii de cuvânt ai acesteia, după ce fostul preşedinte republican Donald Trump a fost găsit vinovat în procesul său penal de la New York, scrie AFP.
Angajații din Aripa de Vest a Casei Albe, unde se află birourile care deservesc administrația prezidențială și Biroul Oval, au urmărit transfigurați și uimiți momentele anunțării verdictului. Majoritatea televizoarelor erau setate pe “pătrimea”, cum este denumită, a canalelor de știri – CNN, CNBC, Fox News și MSNBC, a precizat corespondenta primului dintre aceste canale.
Preşedintele Joe Biden, care îşi petrece ziua cu familia în statul Delaware pentru a comemora moartea fiului său cel mare în urmă cu nouă ani, nu s-a exprimat direct pe această temă.
“Am văzut astăzi la New York că nimeni nu este mai presus de lege“, a reacţionat joi un purtător de cuvânt al campaniei lui Joe Biden, după ce fostul preşedinte Donald Trump a fost găsit vinovat de plăţi ascunse către o vedetă de filme porno.
Pe contul aferent al lui Joe Biden de pe platforma X a fost postat mesajul: “Există un singur mod de a-l ține pe Donald Trump departe de Biroul Oval: la urnele de vot.”
A fost trecut de asemenea și un link către campania de strângere de fonduri.
Un consilier principal pe probleme de afaceri publice la Casa Albă a declarat: „Respectăm statul de drept și nu avem niciun comentariu suplimentar“.

