Carnea, tot mai inaccesibilă pentru români, din cauza scumpirilor. Comercianții reclamă situația, producătorii spun că au fost nevoiți să majoreze prețurile pe fondul costurilor mari
Românii sunt printre europenii care nu își permit, prea des, o masă adecvată, care să conțină carne. Creșterea prețurilor e principalul motiv, spun cumpărătorii. Comercianții reclamă că primesc marfă tot mai scumpă de la furnizori. La rândul lor, producătorii spun că au fost nevoiți să majoreze prețurile din cauza costurilor mai mari pe care le au, mai ales cu energia.
În România, prețul cărnii a crescut continuu, de la începutul anului. De exemplu, în carmangeriile din București, kilogramul de ceafă de porc, fără os, costă acum aproape 32 de lei, iar cel de cotlet de berbecuț, aproape 49 de lei.
Cel mai mult s-a scumpit carnea de pui și cea de vită. Prețurile erau mai mari, în medie, în luna iulie, cu peste 5% în comparație cu perioada similară a anului trecut.
Și pentru carnea de porc am plătit mai mult, cu peste 4% față de același interval, arată cele mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Peștele și conservele din pește s-au scumpit cu peste 5% în decurs de un an, mai arată statisticile oficiale.
Peste o pătrime dintre români nu și-au permis să mănânce carne o dată la două zile.
În Uniunea Europeană, sunt în medie de trei ori mai puțini cetățeni în astfel de situații, arată cele mai recente date ale Oficiului European de Statistică Eurostat, valabile pentru anul trecut.
Comercianții au constatat și ei că vânzările sunt în scădere.
Florin Gâță, proprietarul unei cărnării din București: Vânzările sunt foarte mici. (…) Undeva la 30% față de ce se cumpăra înainte.
Constantin Netezescu, unei măcelării din București: Marfa vine foarte scumpă din abator. Vita vine cu 34 de lei cu TVA, oaia vine cu 30 de lei, cu TVA cu tot. Omul nu mai are bani. Vine să cumpere de 5 lei, de 10 lei o friptură, două fripturi. Nu mai spune: ‘Vreau și eu două kile, trei kile de carne.’”
Producătorii spun că au fost nevoiți să crească prețurile din cauza costurilor tot mai mari.
Leonard Constantin Stafie, reprezentant, Asociația Profesională a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă: Vorbim despre costul curentului electric, costul motorinei și costul gazului metan. Pe lângă acestea, trebuie să observăm că, la nivelul comunității europene, toate prețurile pentru inputuri s-au ridicat.
În Uniunea Europeană, doar grecii, ungurii, bulgarii și slovacii și-au permis, mai puțin decât românii, o masă adecvată care conține și carne, mai multe zile la rând, arată datele Eurostat.

