Carburanții s-au scumpit din nou și doar benzina standard mai costă sub 9 lei. Motorina se apropie accelerat de pragul de 10 lei/litru
Autoritățile atrag atenția că benzinarii vând combustibili din stocuri, așa că scumpirile sunt o problemă care va fi verificată de Consiliul Concurenței.
După două săptămâni și jumătate de conflict în Orientul Mijlociu, prețurile carburanților au crescut semnificativ în București.
Benzina standard costă între 8,57 de lei și 8,76 de lei pe litru, iar motorina a ajuns între 9,08 lei și 9,24 lei.
Asta înseamnă scumpiri de aproximativ 65 de bani pe litrul de benzină și aproape 90 de bani la motorină, față de începutul lunii martie.
Alexandru Nazare, ministrul Finanţelor: Sunt creşteri spectaculoase. Ne îngrijorează situaţia, mai ales în privinţa faptului că stocurile pe care le au producătorii şi distribuitorii la dispoziţie astăzi sunt stocuri achiziţionate în trecut.
Autorităţile spun că au luat deja măsuri ca să ţină sub control preţurile de la pompă.
Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Ce facem în România prin schimbarea rutelor, prin creşterea contractelor comerciale cu cei cu care avem contracte vechi, prin schimbarea destinaţiei mai multor depozite de carburant din benzină şi petrol către motorină ca să putem să avem mai multe stocuri şi rulaj mai mare nu face nimic altceva decât să ne asigurăm pe cât posibil că ţinem să absorbim acest şoc cât mai mult.
Alexandru Nazare, ministrul Finanţelor: Schema de ajutor de stat care era aferentă transportatorilor a fost updatată imediat, astfel încât transportatorii să aibă o deducere la acciză de 0,85 bani, astfel încât preţul mărit să nu fie transferat imediat.
Populaţia, în schimb, nu vede efectele şi la pompă.
În România, o parte tot mai mare din prețul benzinei și motorinei este formată din taxe, arată o analiză realizată de Asociația Energia Inteligentă, mai exact aproape 7 din 10 lei plătiți la pompă reprezintă taxe care au ajuns direct la bugetul de stat.

