Capitala Groenlandei, realimentată din nou cu energie electrică, după o pană de curent
Alimentarea cu energie electrică la Nuuk, capitala Groenlandei, teritoriu autonom în cadrul Regatului Danemarcei, a fost restabilită, a anunțat duminica aceasta compania locală de utilități, după o pană de curent care a cufundat orașul în întuneric timp de câteva ore, informează AFP.
Alimentat în principal de o centrală hidroelectrică situată la aproximativ 50 km sud-est, orașul Nuuk, cu o populație de aproximativ 20.000 de locuitori, a fost brusc cufundat în întuneric în jurul orei 22:30 (00:30 GMT), au relatat jurnaliști AFP aflați la fața locului.
‘Întregul oraș are din nou curent, apă și încălzire’, a postat compania Nukissiorfiit pe pagina sa de Facebook duminică, la 4:35.
Anterior, compania a explicat că vânturile puternice au provocat o defecțiune a transmisiei și că urma să pornească un generator de rezervă.
Acest incident are loc la câteva zile după ce guvernul groenlandez a publicat o broșură care oferă sfaturi populației în caz de criză în acest teritoriu autonom danez râvnit de președintele american Donald Trump.

