Cantitatea de muniție de război găsită în curtea Colegiului Pedagogic din Iaşi este impresionantă. Elevă: A fost un șoc, dar și o eliberare: ne-am dat seama că am fost protejați

Depozit de muniție descoperit lângă liceu/Foto: ISU Iași
14 May 2024, 20:39

Elevii Colegiului Pedagogic din Iaşi vor sta acasă cel puțin o săptămână, din cauza unor proiectile din cel de-al Doilea Război Mondial. Cantitatea de muniție găsită chiar în curetea liceului este impresionantă. Autoritățile speră ca întregul arsenal să fie îndepărtat în câteva zile.

Necazurile par să nu se mai termine la Colegiul Pedagogic ,,Vasile Lupu” din Iași. După ce anul trecut, din cauza pericolului de prăbuşire a clădirii, aproape o mie de elevi și profesori au fost repartizaţi la alte şcoli din oraş, acum toată zona a fost închisă şi securizată.

De data aceasta, muncitorii care săpau pentru amenajarea școlii modulare au descoperit muniție de război, la 50 de metri de căminul unde sunt cazați 200 de elevi. Copiii și-au făcut bagajele şi au plecat acasă sau la rude.

Ana Bură, elevă, Colegiul Pedagogic Iaşi: Da, a fost un șoc, dar și o eliberare, pentru că ne-am dat seama că am fost protejați. Noi ne-am amuzat cumva, am spus că avem o școală bombă. Ne așteptăm să fie găsite lucruri acolo pentru că școala noastră a fost sediu în război, a fost spital în Primul Război Mondial.

Alexandru Papuc, elev, Colegiul Pedagogic Iaşi: S-a făcut evacuarea într-un timp foarte scurt.  Nu am fost panicat, totul a decurs foarte bine.

Veronica Jalbă, vicepreşedinte al Consiliului Reprezentantiv al Părinţilor: Decizia luată ieri, a fost cea mai bună pentru siguranța tuturor, a cadrelor didactice, a elevilor în primul rând.

Citește și: Elevii din căminul Colegiului Pedagogic ”Vasile Lupu” din Iași au fost evacuaţi după descoperirea unui depozit de muniţie în apropiere

200 dintre cei 860 de elevi de la gimnaziu şi liceu vor face cursuri în format online, în această săptămână, simultan cu colegii lor care vor fi prezenţi în clase, la alte școli, unde au fost repartizați de anul trecut.

Copiii din clasa a II-a nu vor susține Evaluarea Naţională, care se desfășoară în aceste zile. Vor da examenele după revenirea la școală. Autoritățile speră că din data de 20 mai.

Antonina Bliorţ, purtător de cuvânt, Inspectoratul Şcolar Iaşi: Au decis să învețe în format online, pentru ceilalți este un format hibrid. Toate spațiile sunt evacuate, nu vor fi utilizate în următoarea perioadă.

Aproape 500 de elemente de muniţie au fost descoperite luni dimineață. Printre obuzele de artilerie şi bombele de aruncător erau şi proiectile active. Nu este exclus să mai fie descoperite și altele.

Deocamdată, zona este închisă. Nimeni nu mai are voie să intre în curte sau în școală, până când pirotehniştii nu încheie verificările.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite