Caniculă extremă în vestul Statelor Unite. Sunt peste 40 de grade Celsius, deși este încă iarnă
Val de caniculă extremă în vestul Statelor Unite, deşi iarna nu s-a încheiat încă. Milioane de oameni sunt afectaţi de temperaturile neobişnuite pentru această perioadă, iar specialiştii se aşteaptă la noi recorduri, chiar istorice în anumite regiuni.
Mercurul din termometre a urcat zilele trecute pănă la 42,2 grade Celsius în unele zone din California. Este o temperatură record pentru luna martie, care s-a mai înregistrat în Texas în urmă cu 72 de ani.
Temperaturi neobișnuit de mari, de peste 38 de grade, au fost și în Las Vegas.
Traseele de drumeție din jurul orașului Phoenix au fost închise din cauza căldurii care ar putea afecta sănătatea oamenilor. În ultimii doi ani, mulți oameni au murit în deșert din cauza căldurii – au făcut insolație.
Vremea călduroasă va continua și pe parcursul weekendului, până duminică, când temperatura se va mai domoli.
În mod normal, zilele cu tempearturi de 40 de grade Celsius încep după data de 20 mai.

