Campania de vaccinare împotriva poliomielitei în Gaza, amânată din cauza „bombardamentelor intense” israeliene
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a anunţat amânarea campaniei de vaccinare împotriva poliomielitei, care trebuia să înceapă miercuri în nordul Fâşiei Gaza, din cauza „bombardamentelor intense” ale armatei israeliene, informează AFP.
„Condiţiile actuale (…) fac imposibil ca familiile să îşi poată aduce copiii în siguranţă pentru a fi vaccinaţi şi ca personalul medical să îşi desfăşoare activitatea”, a indicat OMS într-un comunicat.
Pentru a justifica această suspendare, OMS invocă „escaladarea violenţei, bombardamentele intense, ordinele de deplasare în masă şi absenţa unor pauze umanitare garantate în cea mai mare parte a nordului Fâşiei Gaza”.
OMS a solicitat miercuri Israelului să îi permită finalizarea în siguranţă a celei de-a doua etape a campaniei de vaccinare împotriva poliomielitei în Fâşia Gaza, în special în zona nordică.
A doua etapă a campaniei a început luni în centrul Fâşiei Gaza, cu obiectivul de a vaccina circa 590.000 de copii cu vârsta sub 10 ani de pe întreg teritoriul.
După descoperirea primului caz de poliomielită – şi singurul, până în prezent – în Fâşia Gaza din ultimii 25 de ani, OMS a lansat o campanie de amploare, la 1 septembrie, pentru a preveni izbucnirea unei epidemii.
Întreaga Fâşie Gaza este devastată de războiul dintre Hamas şi Israel, care durează de mai bine de un an şi care a fost declanşat de atacul fără precedent al acestei mişcări islamiste palestiniene împotriva Israelului, pe 7 octombrie 2023.

