Camerele de supraveghere ale Ministerului Mediului, vandalizate de mafia pădurilor
Hoții de lemne au început să distrugă noile sisteme de supraveghere, care ar trebui să ajute la combaterea defrișărilor ilegale. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a depus o plângere penală, după ce mai multe camere video, amplasate pe drumurile forestiere, au fost vandalizate. Poliția a identificat deja câțiva indivizi. Autoritățile anunță controale mai stricte și măsuri suplimentare pentru protejarea sistemului de monitorizare.
Nouă sisteme de supraveghere instalate de Ministerul Mediului pe drumuri forestiere din Maramureș, Suceava, Neamț și Prahova au fost vandalizate în repetate rânduri. Camerele monitorizau unele dintre cele mai intens circulate trasee folosite pentru transportul materialului lemnos. Într-unul dintre cazuri, un bărbat cu glugă pe cap a fost surprins de camere în timp ce acoperea obiectivul cu vopsea, în încercarea de a împiedica monitorizarea traficului din zonă.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Infractorii își imaginează că oprind aceste camere, au rămas sub anonimat și rămân invizibili în fața legii. Noi vom întări controalele. Pe lângă plângerea penală la ICCJ, am cerut un control mult mai dur în acele zone.
Controale care au fost deja demarate.
Tăierea cablurilor, distrugerea echipamentelor sau acoperirea camerelor cu vopsea sunt doar câteva dintre metodele folosite pentru a scoate din funcțiune sistemele de supraveghere și a ascunde eventualele transporturi ilegale de lemn.
Octavian Berceanu, expert în politic cu mediul: După 5.000-6.000 de euro prejudicii care ajung pe un grup de camere, să se meargă în teren. Exact în pădure, la cioată și acolo să fie verificat lemnul, pentru că interesul celor care produc prejudicii fondului forestier este al celor care au interes și la camere, deci nu vor camere.
Prejudicii aduse statului de peste un miliard de euro anual.
Conform organizației Agent Green, 11 milioane de metri cubi din lemnul exploatat anual dispar fără acte, echivalentul a zece stadioane de dimensiunea Arenei Naționale din București. Pierderile economice s-ar ridică la cel puțin un miliard de euro pe an.
În acest moment România are 330 de echipamente de monitorizare a drumurilor forestire.

