Calitatea medaliilor acordate la Jocurile Olimpice de iarnă, sub semnul întrebării. Unele distincţii s-au rupt după ce au fost înmânate

Alysa Liu / Profimedia Images
10 februarie 2026, 10:23 (actualizat 10 februarie 2026, 14:28)

Organizatorii Jocurilor Olimpice Milano-Cortina 2026 spun că acordă „o atenție maximă” motivului pentru care medaliile olimpice se rup, după ce mai multe atlete au întâmpinat probleme cu acestea.

Două dintre medaliatele cu aur ale SUA, Breezy Johnson și Alysa Liu, au dezvăluit că panglica s-a desprins la scurt timp după ce au primit premiul.

Johnson, care a câștigat aurul la schi alpin feminin, și-a arătat medalia spartă la conferința de presă de după eveniment.

„Deci, iată medalia. Și iată panglica”, a declarat ea reporterilor. „Și iată mica bucată care ar trebui să intre în panglică pentru a ține medalia și, da, s-a desprins.”

Liu a dezvăluit o problemă similară într-un videoclip pe rețelele de socializare, publicat după ce a câștigat aurul ca parte a lotului Statelor Unite la proba de patinaj artistic pe echipe.

Videoclipul o arată pe Liu ținând medalia și panglica în mâini separate, cu textul: „Medalia mea nu are nevoie de panglică”.

Problema a afectat și echipa germană, care a câștigat bronzul la biatlon.

Un videoclip de pe Instagram arată medalia căzând de pe panglica unuia dintre sportivi.

Andrea Francisi, directorul operațiunilor Jocurilor Milano-Cortina 2026, a declarat că organizatorii investighează problema.

„Suntem pe deplin conștienți de situație”, a spus Francisi. „Investigăm exact care este problema.

„Vom acorda o atenție maximă medaliilor și, evident, acesta este un lucru care vrem să fie perfect atunci când medalia va fi înmânată, deoarece acesta este unul dintre cele mai importante momente pentru sportivi.”

Un purtător de cuvânt al Comitetului Olimpic și Paralimpic al Statelor Unite a declarat pentru BBC Sport că așteaptă ca organizatorii să rezolve problema.

Nu s-a confirmat încă dacă sportivii vor primi medalii de schimb.

Nu este prima dată când calitatea medaliilor acordate la Jocurile Olimpice este pusă sub semnul întrebării.

În februarie 2025, au fost depuse un total de 220 de cereri pentru înlocuirea medaliilor câștigate la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 din cauza uzurii.

Scafandra Yasmin Harper, care a câștigat prima medalie a echipei Marii Britanii la Jocurile din 2024, s-a numărat printre sportivii care au observat că medalia ei prezenta „pete”.

Organizatorii de la Paris 2024 au declarat că orice medalii deteriorate vor fi înlocuite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă