Cad stânci la Pietrele lui Solomon, în Brașov, loc frecventat de turiști pe tot parcursul anului. Acolo merg și Junii, în Duminica Tomii
Alunecare masivă de teren în zona Pietrele lui Solomon, din Șcheii Brașovului. Accesul este complet blocat. Zeci de tone de stâncă au căzut pe drumul forestier care duce spre Poiana Brașov și Masivul Postăvaru. Autoritățile spun că fenomenul este provocat de alternanța îngheț-dezgheț. Până la degajarea zonei, accesul turiștilor este interzis.
Blocuri uriașe de stâncă s-au desprins de pe versant și au căzut pe un drum forestier administrat de Regia Pădurilor. Din fericire, în acel moment nu se afla nimeni în zonă.
Fugeam. Simțeam că o să cadă jos de acolo și că o să se rupă piatra aia. Erau fisuri. Am zis că, odată și odată, se va întâmpla ceva, povestește un bărbat.
Iniţial, au existat temeri că cineva ar fi fost surprins de alunecare, după ce în apropiere a fost găsită o geantă abandonată. Ulterior, s-a stabilit că nu sunt victime. În cursul nopții, au mai avut loc prăbușiri.
Emil Pușcașu, șeful Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Brașov: S-a constatat că nu era nicio persoană surprinsă. Era doar o geantă uitată în locație. Am securizat zona, am delimitat zona cu bandă de semnalizare și am pus afișe să nu mai treacă cetățeni, ținând cont că aici e o zonă frecventată de turiști și brașoveni care își fac traseele zilnice.
Laszlo Barabas, administrator public, Primăria Brașov: Au fost două faze de prăbușire. O parte s-a prăbușit aseară, o parte azi noapte, din cauza fenomenului de îngheț-dezgheț. Este blocat drumul forestier. Din fericire, cursul de apă nu s-a blocat și acum luăm măsurile necesare pentru înlăturarea efectelor fenomenului.
Autoritățile au convocat o ședință de urgență și pregătesc intervenția pentru degajarea drumului, operațiune care va fi realizată de o firmă specializată.
Este al doilea incident de acest fel în zonă, în acest an. Zona Pietrele lui Solomon rămâne un loc important atât pentru turiști, cât și pentru tradițiile Junilor Brașoveni, iar autoritățile încearcă să elibereze zona până la sărbătoarea din Duminica Tomii.

