Cabinetul de război israelian ar urma să se reunească pentru discuții privind un armistițiu în Gaza și eliberarea ostaticilor

Israel. Cabinet de razboi /Foto: Profimedia Images
26 May 2024, 17:53

Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, își va convoca duminică cabinetul de război pentru a discuta despre ultimele eforturi în vederea unui armistițiu în Gaza și a unui acord de eliberare a ostaticilor, a declarat pentru AFP un oficial de rang înalt, potrivit The Guardian.

În timp ce principalul obiectiv al Israelului este eliberarea ostaticilor rămași, Hamas a insistat asupra unei încetări permanente a războiului care face ravagii din 7 octombrie – o cerere pe care Netanyahu a respins-o categoric până acum.

Un oficial israelian de rang înalt a declarat pentru AFP că “cabinetul de război este așteptat să se reunească la Ierusalim în această seară, la ora 21.00, pentru a discuta un acord de eliberare a ostaticilor”.

Oficialul declarase sâmbătă că “există intenția de a relua aceste discuții săptămâna aceasta”, după ce negocierile la care au participat mediatori americani, qatarezi și egipteni au intrat în impas la începutul lunii mai.

Cu toate acestea, un membru al biroului politic al Hamas, Izzat al-Rishq, a declarat duminică că “în ceea ce privește zvonurile despre negocieri, nu am primit nimic de la mediatori” până acum.

El a ținut să sublinieze că cererea Hamas de încetare permanentă a ostilităților în toată Gaza este “fundamentul și punctul de plecare pentru orice”.

Cabinetul de război al Israelului este format din Netanyahu, ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, și Benny Gantz, fostul ministru al Apărării și principalul rival al lui Netanyahu.

Vestea convocării cabinetului a venit în pofida unor noi atacuri aeriene israeliene asupra Gaza și a unui tir de rachete Hamas îndreptat spre Tel Aviv, care a făcut ca oamenii să fugă în adăposturi antiaeriene.

Hamas a lansat un atac cu rachete care a vizat centrul Israelului. Sirenele au sunat la Tel Aviv

Pentru prima oară în ultimele luni, sirenele au sunat pe aproape tot teritoriul Israelului. Hamas a lansat un atac major cu rachete, interceptate în marea lor majoritate de sistemul defensiv Iron Dome. Într-un mesaj pe canalul lor de Telegram, teroriștii spun că acesta este răspunsul Hamas la masacrul sionist asupra civililor. Luni, la Cairo erau anunțate noi negocieri privind un eventual armistițiu, în schimbul eliberării ostaticilor.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite