CAB respinge o cerere de suspendare a comitetului de la Guvern pentru legile Justiţiei

Justiție / Arhivă
15 January 2026, 12:43 (actualizat 15 January 2026, 14:42)

Curtea de Apel Bucureşti a respins, joi, ca neîntemeiată, o contestaţie depusă de un ONG împotriva deciziei premierului Ilie Bolojan de a înfiinţa, la Palatul Victoria, un comitet de analiză a legilor Justiţiei.

“Respinge excepţia lipsei calităţii de reprezentant al dnei Elena Radu pentru reclamanta CASD, ca neîntemeiată. Respinge excepţiile lipsei calităţii procesuale active şi lipsei de interes a reclamantei, ca neîntemeiate. Admite excepţiile lipsei calităţii procesuale pasive a pârâţilor Guvernul României şi Secretariatul General al Guvernului. Respinge cererea formulată în contradictoriu cu pârâţii Guvernul României şi Secretariatul General al Guvernului, ca fiind introdusă împotriva unor persoane fără calitate procesuale pasivă. Respinge cererea de suspendare a executării Deciziei nr.574/2025 formulată în contradictoriu cu pârâtul prim-ministrul României, ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 5 zile de la comunicare”, se arată în decizia instanţei, citată de Agerpres.

Pe rolul CAB mai este o acţiune similară, introdusă de avocata Silvia Uscov, cu termen de pronunţare pentru luni, 19 ianuarie.

Coaliţia pentru Apărarea Statului de Drept, condusă de avocata Elena Radu, a solicitat Curţii de Apel Bucureşti suspendarea deciziei nr. 574 din 19 decembrie 2025, semnată de Ilie Bolojan, privind constituirea, organizarea şi atribuţiile Comitetului pentru analiza şi revizuirea legislaţiei din domeniul justiţiei.

Comitetul pentru analiza şi revizuirea legislaţiei din domeniul justiţiei a fost înfiinţat în decembrie 2025, prin decizia premierului Ilie Bolojan şi este format din reprezentanţi ai Cancelariei prim-ministrului şi ai Ministerului Justiţiei, în calitate de membri permanenţi.

Grupul de lucru constituit la Palatul Victoria îşi propune să analizeze legile Justiţiei, în urma dezvăluirilor jurnaliştilor de la publicaţia Recorder care susţin existenţa unor probleme grave la instanţe şi parchete. 

Magistrați, reprezentanți ai societății civile și ai mai multor instituții publice s-au întâlnit, miercuri, pentru a doua oară la Guvern, ca să analizeze problemele din Justiție. După o discuţie de câteva ore, în care nu au lipsit conflictele verbale, s-a decis elaborarea unui plan pentru reducerea deficitului de personal din sistem.

Parchetele de pe lângă judecătorii vor fi comasate, iar instanțele cu activitate redusă ar urma să fie desființate.

Un audit independent va analiza sistemul de repartizare a dosarelor, iar un raport va fi făcut public până pe 15 iunie.

Totodată, la întâlnirea de la Palatul Victoria s-a stabilit ca CSM și Ministerul Justiției să vină, până la finalul lunii, cu un plan de reducere a deficitului de personal din instanțe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite