Bulgaria introduce vigneta de 24 de ore, la un preț modest

15 octombrie 2025, 09:44 (actualizat 15 octombrie 2025, 09:45)

Veste foarte bună pentru toți românii care își petrec vacanțele în Grecia! Bulgaria, o țară pe care o traversăm cu toții, a decis să modernizeze sistemul de taxare și să introducă o vignetă valabilă 24 de ore, o măsură care va duce la economii substanțiale pentru mii de turiști și va schimbă radical felul în care călătorim pe drumurile bulgărești.

Începând cu 1 ianuarie 2026, șoferii vor putea cumpăra o vignetă valabilă 24 de ore pentru vehiculele de până la 3,5 tone. Prețul acesteia va fi de 4,09 euro, conform publicației Novinite.com. Această măsură reprezintă o economie semnificativă pentru turiștii români, care, până acum, erau nevoiți să plătească o vignetă de minim o săptămână (care costă circa 15 euro), chiar dacă tranzitau țara doar pentru câteva ore. Odată cu introducerea noii vignete, o călătorie dus-întors va costă aproximativ 8 euro, ceea ce înseamnă o economie de circa 7 euro la fiecare călătorie.

Decizia Guvernului bulgar vine în contextul pregătirilor pentru trecerea la moneda euro și urmărește alinierea legislației la cerințele europene.

O analiză a Euronews arată că majoritatea țărilor europene care folosesc sistemul de vignete (precum Austria, Elveția sau Slovenia) au implementat de mult timp vigneta de scurtă durată, tocmai pentru a facilita turismul de tranzit. Prin această măsură, Bulgaria se aliniază normelor europene și își consolidează poziția de rută de tranzit.

O vignetă electronică de o zi ar simplifica mult lucrurile, eliminând o cheltuială inutilă și modernizând sistemul de taxare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite