Brăila, plină de gropi periculoase
Brăila s-a umplut de gropi periculoase după gerul din ultimele zile. Conductele de apă, vechi de zeci de ani, au cedat în mai multe locuri și au măcinat asfaltul. Cel mai afectat este centrul, unde sunt gropi adânci. Compania locală de furnizare a apei s-a apucat de reparații și apoi vor putea începe lucrările de refacere a drumurilor.
În doar câteva zile asfaltul a cedat în mai multe locuri din zona centrală a Brăilei. Sunt gropi adânci chiar şi de trei, patru metri.
Ţevile vechi de apă s-au fisurat, cel mai probabil în zilele geroase din săptămânile trecute. Au măcinat treptat asfaltul, până când drumul a cedat cu totul sub greutatea maşinilor şi s-au format gropi periculoase. Una, chiar în timp ce trecea un autobuz plin cu călători. Nimeni nu a fost rănit, însă a fost nevoie de intervenţia mai multor utilaje pentru a ridica autobuzul.
Compania locală de apă a început să lucreze la toate conductele avariate.
Daniela Stanciu, purtător de cuvânt Compania de Utilități Publice Dunărea Brăila: Cauza a fost fenomenul reptate de îngheț dezgheț. Conducta veche din fontă și asta a dus la fisurare și apariția infiltrațiilor, care au afectat structura drumurilor. Echipele noastre au intervenit imediat. Lucrările sunt în continuare în desfășurare.
După repararea ţevilor, va începe reasfaltarea, însă lucrările drumarilor vor depinde de vreme.

