Bolojan: Ce s-a întâmplat la Senat nu a fost un lucru bun. E greu să faci echipe dacă oamenii se porcăiesc
Premierul Ilie Bolojan a afirmat, miercuri, că susţinerea PSD pentru moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, nu a fost un lucru benefic pentru coaliţia de guvernare.
El a declarat, la Digi FM, că este dificilă construirea unor echipe puternice atunci când oamenii “se porcăiesc” între ei.
“Ceea ce s-a întâmplat alaltăieri la Senat n-a fost un lucru bun, pe de o parte, pentru că a fost o încălcare a protocolului de coaliţie, pe de altă parte, gândiţi-vă că, atunci când s-a dus la microfon doamna ministru şi a dat replici PSD, cei care aplaudau erau cei din Opoziţie cel mai mult, iar când s-au dus colegii de la PSD şi au criticat-o pe doamna ministru din nou cei care aplaudau cel mai mult erau cei din Opoziţie. Din punct de vedere uman, e greu să faci echipe puternice mâine, dacă astăzi oamenii, iertaţi-mă, se porcăiesc între ei, coboară critica la un nivel care nu este de natură a crea încredere”, a explicat prim-ministrul.
Conform acestuia, niciunul dintre partidele aflate la guvernare nu are de câştigat din aceste dispute, deoarece populaţia aşteaptă rezultate din partea Guvernului.
“Eu am încercat în toată această perioadă, gândiţi-vă câte critici primesc eu şi ceea ce se întâmplă. Dar, avem două posibilităţi: să resetăm lucrurile în această coaliţie, să le reaşezăm, făcând o evaluare ce a mers bine, ce a mers prost, şi să mergem mai departe – o ipoteză de lucru pe care o consider fezabilă, dacă suntem oameni responsabili. A doua ipoteză de lucru este să continuăm în felul acesta, azi cu o moţiune împotriva unui ministru, mâine cu o altă moţiune împotriva altui ministru, poimâine un partid îl cheamă pe ministrul celuilalt partid în Parlament… Apar invective, critici şi degradarea relaţiilor se va accentua”, a evidenţiat Bolojan.
Premierul a estimat că, în cazul în care nu se resetează relaţiile, lucrurile “nu se vor termina bine”. E doar o problemă de timp până conflictele “vor escalada şi lucrurile se vor termina prost”, a punctat el.
“Nu cred că este bine, în primul rând, pentru România şi nu este bine nici pentru aceste partide. Dar, asta nu depinde doar de mine, eu am făcut tot ce a fost posibil, uman şi politic, în această perioadă, să evit conflictele. Am preluat critici, uneori nemeritate, acţiuni pe care le vedeam aproape zilnic, dar, când eşti într-o astfel de coaliţie, cu patru partide, uneori chiar dacă eşti criticat trebuie să ai grijă care îţi este nivelul replicii, altfel nu faci decât să rostogoleşti un bulgăre de zăpadă care creşte şi se agravează”, a spus prim-ministrul.
Potrivit lui Bolojan, strict în activitatea Executivului lucrurile se desfăşoară “mult mai bine”, având în vedere că discuţiile sunt de natură tehnică. În general, “perturbaţiile” vin din afară Guvernului, din zona politică, a remarcat el.
“Coaliţia cu siguranţă ar putea funcţiona mai bine şi, în aceste zile, când trebuie să închidem 2025 şi să pregătim anul 2026, funcţionarea coaliţiei va fi validată de ceea ce vom face. Sper să validăm că funcţionăm”, a transmis Bolojan.

