Blaga: Un partid nu votează un Guvern din care nu face parte, hai să fim serioşi

Vasile Blaga (PNL). Sursa foto: Facebook, Vasile Blaga
Vasile Blaga (PNL). Sursa foto: Facebook, Vasile Blaga
11 June 2026, 11:07 (actualizat 11 June 2026, 11:08)

PNL trebuie să rămână consecvent cu deciziile luate, spre binele României şi al partidului, a declarat, joi, senatorul liberal Vasile Blaga, adăugând că o formaţiune politică nu votează un Guvern din care nu face parte.

Biroul Politic Naţional al PNL s-a reunit, joi, la Palatul Parlamentului, pentru a decide dacă va susţine sau nu Guvernul Eugen Tomac. La discuţii participă parlamentarii, primarii de municipii reşedinţă de judeţ şi preşedinţii de Consilii judeţene liberali.

Noi mergem în sală, avem discuţii în sală şi luăm o poziţie şi eu cred că tot partidul va urma decizia pe care o vom lua şi care va fi exprimată de domnul preşedinte la sfârşitul şedinţei. În ceea ce mă priveşte, eu cred că, spre binele României şi al partidului, evident, că tot am auzit de interes naţional şi la domnul Iohannis de era să nu intrăm în Parlament, eu cred că ar trebui să rămânem consecvenţi deciziilor luate“, a afirmat Blaga.

Întrebat dacă preşedintele Nicuşor Dan a pus presiune pe partide, Blaga a spus: “Eu cred că nu a zis rău ce a zis preşedintele, dar poate era mai bine să pună această presiune pe PSD acum câteva luni, când, zilnic, încălca protocolul, cu mult înainte de moţiune. Repetat, PSD încălca protocolul coaliţiei”.

Eu sunt de mai mult timp în politică, ştiu că un partid nu votează un Guvern din care nu face parte, hai să fim serioşi”, a punctat parlamentarul PNL.

Vicepreşedintele PNL Gigel Ştirbu a declarat, la rândul său, că preşedintele Nicuşor Dan ar fi trebuit să vină cu un mesaj înainte de moţiunea de cenzură. Şeful statului a făcut un apel, miercuri, la responsabilitatea partidelor politice, în contextul discuţiilor privind formarea noului Guvern.

Nu mi se pare corect să existe o presiune din partea Preşedinţiei. Cred că acest mesaj ar fi trebuit să vină înainte de moţiunea de cenzură“, a susţinut Ştirbu.

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că vede politicieni care nu fac decât să calculeze alegeri viitoare, menţionând că “puţin le pasă românilor de dezbaterile electorale” şi vor guvernare.

Fac apel la responsabilitatea partidelor politice faţă de acest moment, pentru că interesul de partid este legitim, însă tot timpul trebuie să aibă întâietate interesul ţării. Am auzit diverse opinii, că am dat satisfacţie lui x faţă de y sau că n-am dat satisfacţie lui x faţă de y. Nu este mandatul meu. Mandatul meu este: unu – să păstrez direcţia prooccidentală a României şi doi – să previn o cădere economică bruscă, care să afecteze fiecare familie din ţara asta şi sunt îngrijorat că aceste chestiuni sunt puse azi în discuţie“, a transmis Nicuşor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite