Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat memorandumul prin care vor fi reduse 240 de posturi

29 January 2025, 15:25 (actualizat 29 January 2025, 20:35)

Conducerea Camerei Deputaților a aprobat noua organigramă cu reducerile de personal. Decizia trebuie validată și de plen. Potrivit noii scheme de organizare, 240 de posturi vor fi desființate. Sindicatul funcționarilor parlamentari contestă restructurările. Memorandumul a fost votat de reprezentanții tuturor formațiunilor parlamentare, cu excepția AUR, care s-a abținut.

Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat, miercuri, un memorandum privind “măsuri de reorganizare şi eficientizare a activităţii serviciilor” instituţiei, conform căruia vor fi reduse 240 de posturi.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ciprian Şerban, a declarat, miercuri, că memorandumul privind restructurarea personalului forului legislativ a fost aprobat de Biroul permanent, iar reprezentanţii AUR s-au abţinut la vot, menţionând că este o primă măsură luată şi urmează o analiză privind situaţia de la grupurile parlamentare.

“Nu s-a schimbat nimic. Am rămas la numărul de posturi (care vor fi reduse – n.r.) de 240. A fost supus votului memorandumul, cei de la AUR s-au abţinut la acest vot. Îmi cereţi să spun ce va face o instanţă peste un an, peste doi? Nu ştiu”, a spus Ciprian Şerban, după şedinţa Biroului permanent al Camerei Deputaţilor.

Întrebat în legătură cu faptul că în memorandum nu este prevăzută o reducere a personalului la nivelul grupurilor parlamentare, preşedintele Camerei Deputaţilor a spus că urmează şi alte măsuri.

“E o primă măsură. Am ajuns la un număr de 240 acum, urmează. Anul trecut am mai disponibilizat 50 de posturi, anul acesta 240, urmează să intrăm şi mai departe. Am intrat şi în oamenii preşedinţilor de comisii, care, teoretic, sunt funcţii politice. Pleacă acum. Acum dispare acel om al demnitarului, pleacă din comisii efectiv. Am intrat şi în oamenii vicepreşedinţilor. Vicepreşedinţii pierd un om de pe cabinet”, a explicat Ciprian Şerban.

Întrebat când vor fi şi măsuri cu angajaţii la grupurile parlamentare, Ciprian Şerban a spus: “Haideţi să finalizăm ce am început.(…) Nu pare o discriminare pentru că sunt 240 de posturi la care renunţăm acum, urmând să continuăm analiza”.

“Am vorbit despre funcţii politice şi am explicat că şi preşedinţii pierd şi grupurile urmează să intre în analiză”, a adăugat preşedintele Camerei.

Măsurile de reducere şi eficientizare a activităţii vor duce la o economie în valoare estimată de 35 de milioane lei. “Umblăm şi la iluminat, bineînţeles”, a adăugat preşedintele Camerei Deputaţilor.

Întrebat dacă se vor reduce şi cheltuielile cu indemnizaţiile, Ciprian Şerban a spus: “Nu am făcut discuţii pe acest subiect, vorbim despre acest memorandum şi şedinţa de azi”.

Legat de sporul de antenă acordat şi dacă există intenţia pe viitor de a fi tăiat, Ciprian Şerban a spus: “Este plafonat acel spor, este undeva la maxim 800 de lei net, dacă nu mă înşel”.

“Din punctul meu de vedere, nu ne putem atinge de acel spor. Este un spor care vine în urma unei analize. E greu. Acolo cu siguranţă putem pierde în instanţă”, a mai spus Ciprian Şerban.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite