Bilanț dramatic după patru ani de război: de trei ori mai multe decese decât nașteri în Ucraina
Războiul pornit de ruși împotriva Ucrainei face ravagii, iar efectele se văd inclusiv în numărul de nașteri și de decese. Acum, la patru ani de la declanșarea agresiunii rusești, în Ucraina sunt de trei ori mai multe decese decât nașteri.
Viața merge înainte – este motto-ul acestui reportaj, realizat într o maternitate din Kiev, a cărei locație rămâne secretă, din motive de securitate. Nu de puține ori, bombele rusești au căzut inclusiv pe unități medicale.
Spre deosebire de alte zone din Ucraina, în maternitățile din Kiev încă se înregistrează nașteri.
Anastasia este în sala de nașteri. Va aduce pe lume al treilea copil. După doi băieți, o fetiță. Dar tânără mămică e îngrijorată: “Mi-e frică. Băiatul cel mare întreabă mereu:Mami, când se termină războiul? Şi are zece ani”.
Într un alt salon, Yaroslava și Viaceslav se ocupă de bebelușul lor, născut prematur din cauza stresului provocat de război. Aici, în maternitate, sunt liniștiți: e cald și bine. Dar se gândesc cu groază la momentul în care vor reveni în apartamentul lor, unde căldura și curentul electric lipsesc ore bune pe zi, din cauza bombardamentelor rusești.
Se nasc mai multe fetițe decât băieți. Și potrivit unei zicale ucrainene, când vin pe lume fete, e semn de pace. Toți ucrainenii speră ca zicala să se dovedească adevărată.

