Big Band-ul Radio, în dialog cu trioul Amphitrio

2 April 2026, 09:35

Big Band-ul Radio România se întâlnește joi seară cu un trio remarcabil. Pe scenă urcă pianistul şi compozitorul Andrei Petrache, basistul Mike Alex şi percuţionistul Philip Gordon, într-un un concert de jazz contemporan. Ritmuri şi armonii din lumea întreagă vor ajunge la inimile spectatorilor.

Condus de Simona Strungaru, Big Band-ul Radio intră într-un dialog deschis cu trioul Amphitrio. La pian, Andrei Petrache aduce piese din albumul Timelines, dar într-o formă extinsă, gândită pentru orchestră. Nu e doar o adaptare, ci o rescriere. Temele circulă, se transformă, iar fiecare intervenție schimbă direcția muzicii.

Proiectul face parte din New Voices of the Big Band, un demers care aduce în față compozitori și idei noi

E genul de concert care nu sună la fel de două ori.  Și poate tocmai asta îl face atât de viu. Şi vă puteţi convinge chiar joi seară, odată ce aţi ajuns la Sala Radio, la concert.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite