A fost o săptămână umilitoare pentru aproape 300 de mercenari români recrutați pentru a lupta de partea armatei în Congo. Predarea lor în urma unui asalt al rebelilor asupra orașului Goma din estul țării a spulberat și visele celor care s-au înrolat pentru a câștiga bani mulți. BBC a văzut contracte care arată că acești soldați angajați erau plătiți cu aproximativ 5.000 de dolari pe lună, în timp ce recruții militari obișnuiți primesc în jur de 100 de dolari, sau uneori nu sunt plătiți.
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed