Bătăile între adolescente, “modă” pe reţelele de socializare. Ce spun psihologii

27 January 2024, 12:10 (actualizat 27 January 2024, 12:13)

Imagini cu mai multe adolescente din Galați, care își împart pumni și picioare în parcuri sau grădini, au apărut în ultimele săptămâni în mediul online. Ele sunt filmate și încurajate de prieteni, care le și filmează. Psihologii spun că tinerii recurg la aceste bătăi în public fie pentru aprecieri pe rețele de socializare, fie din teribilism. Polițiștii încearcă să le identifice pe fete, care vor fi audiate împreună cu părinții.

Aceste imagini au apărut pe rețelele de socializare. Fetele se cunosc și, cel mai probabil, sunt prietene. Ajung, însă, să se lovească reciproc în ceea ce pare a fi o luptă de stradă.

Totul se întâmplă sub ochii celorlalți prieteni, care le încurajează.

Psihologii spun ca aceste lupte sunt foarte periculoase.

Se pare că există o modă în ultima perioadă pe rețelele de socializare. Sunt grupuri închise, private, care acceptă membri noi doar dacă trimit imagini cu astfel de bătăi reale. Pentru a combate acest fenomen, şcoala și familia trebuie să colaboreze.

Energia negativă poate fi risipită într-o sală de sport, unde calitățile de luptător pot fi puse în valoare.

Polițiștii încearcă să le identifice pe fetele care apar în imagini.

Potrivit unor surse, tinerele au în jur de 13 ani și învaţă la şcoli bune din oraș.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite